لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار ملل متحد از وضعیت نفوس در افغانستان


صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با ارایه گزارشی وضعیت نفوس در جهان و افغانستان، از دسترسی نداشتن مادران به خدمات صحی هنگامِ ولادت، هشدار میدهد.

کوفی کو آم، نماینده این صندوق برای افغانستان، در جریان تشریح این گزارش گفت که ۲۰ در صد زوج‌های افغان برنامه تنظیم خانواده را عملی میکنند.

بربنیاد این گزارش، ۲۵ درصد زنان متأهل میخواهند از برنامه تنظیم خانواده استفاده کنند، اما برای شان اجازه داده نمیشود و ۵۵ درصد زوج‌ها، در مورد برنامه تنظیم خانواده آگاهی ندارند و یا هم به دلایل مختلف نمیخواهند استفاده کنند.

آقای کوفی کو آم، تأکید ورزید که برای دسترسی زنان به شغل، تحصیل و بهبود وضعیت اقتصادی اجتماع، نیاز است تا از برنامه تنظیم خانواده استفاده شود.

این گزارش در حالی نشر شده که به گفتۀ ادارۀ احصائیه مرکزی افغانستان، سرعت رشد نفوس در این کشور بیش از دو درصد است.

حسیب موحد، معین مسلکی این اداره هشدار میدهد که اگر جلو رشد نفوس گرفته نشود، افغانستان با کمبود منابع مسکن، غذا و آب مواجه خواهد شد.

در عین حال، وزارت صحت افغانستان نیز تائید میکند که این کشور، سریع ترین رشد نفوس در سطح جهان را دارد و برای کاهش آن و افزایش استفاده از برنامه‌های تنظیم خانواده، آگاهی دهی میکنند.

براساس معلومات این وزارت، سالانه در افغانستان یک میلیون کودک تولد میشود که به گونه اوسط، در هر ۲۴ ساعت، به بیش از ٢۷۴۰ کودک میرسد.

البته این رقم در حالی به ثبت رسیده که ۹۰ درصد شهروندان افغانستان به خدمات صحی با فاصله دوساعت، دسترسی دارند و در برخی مناطق که مسیرهای دشوارگذر دارد، زنان در مسیر راه ولادت میکنند‌ و از سوی هم، خانواده‌های که به شدت سنتی اند، به آسانی مادران را اجازه نمیدهند که به مراکز صحی بروند.

بنابراین، احتمال دارد که میزان ولادت‌ها در افغانستان بیشتر از یک میلیون در سال باشد.

از سوی هم، بربنیاد گزارش صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، امید به زندگی نیز در افغانستان افزایش یافته است و از ۵۳ سال در ۱۹۹۴ به ۶۵ سال در ۲۰۱۹ میلادی رسیده است.

اما هنوز هم امید به زندگی در افغانستان با تناسب کشورهای منطقه، پایین است. در آسیا، امید به زندگی ۷۲ سال است.

XS
SM
MD
LG