لینک های دسترسی

Breaking News

توافق قطر، ترکیه و طالبان روی 'موارد کلیدی' مدیریت میدان هوایی کابل


میدان هوایی کابل

وزارت خارجۀ قطر از توافق روی "چند موضوع کلیدی" در بارۀ چگونگی مدیرت میدان هوایی کابل با ترکیه و طالبان خبر داد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است که آخرین نشست سه جانبۀ هیات‌های طالبان، ترکیه و قطر روز پنجشنبه ۲۷ جنوری (هفتم دلو) در دوحه پایتخت آن کشور برگزار شده است.

در اعلامیه آمده است: "هیات‌های دولت قطر، جمهوری ترکیه و طالبان روز پنجشنبه در دوحه نشست سه جانبه‌ای را در مورد مدیریت و بهره‌برداری میدان بین‌المللی کابل به پایان رساندند. آنان بر سر چندین موضوع کلیدی در مورد نحوۀ مدیریت و بهره‌برداری از این میدان به توافق رسیده اند."

وزارت خارجۀ قطر همچنین گفته است که نشست روز گذشته، در ادامۀ دیدار نمایندگان طالبان، ترکیه و آن کشور صورت گرفته و آخرین دور این نشست سه جانبه، هفته گذشته در کابل برگزار شده بود.

در اعلامیه آمده که قرار است دور بعدی این نشست هفتۀ آینده برگزار شود. وزارت خارجۀ قطر در این مورد جزییات بیشتر نداده و نیز تا کنون طالبان در مورد تبصرۀ نکرده اند.

این در حالی است که حتا پیش از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ترکیه برای تامین امنیت و مدیریت میدان هوایی کابل ابراز آمادگی کرده بود.

تیم‌های تخنیکی و متخصصین ترکیه و قطر پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان نیز در زمینۀ بازگشایی و آماده ساختن میدان هوایی کابل به روی پروازها همکاری کردند.

با خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و مسلط شدن طالبان بر این کشور در ماه اگست، روند پروازهای عادی از میدان‌های هوایی به این کشور متوقف شد و با گذشت بیش از چهار ماه، تا کنون این روند به حالت عادی برنگشته است.

پیش از این وزارت ترانسپورت و هوارنوردی ملکی حکومت طالبان گفته بود که بحث‌ها میان تیم تخنیکی قطر و ترکیه با مقام‌های این گروه دربارۀ مدیریت پنج میدان هوایی افغانستان در کابل جریان دارد.

امام الدین احمدی، سخنگوی این وزارت به تاریخ ۲۴ دسمبر (سوم جدی) به خبرنگاران گفت که هیات مشترک قطر برای بحث در مورد مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان وارد کابل شده و دو طرف گفتگوهای خود را در این باره آغاز کرده اند.

XS
SM
MD
LG