لینک های دسترسی

Breaking News

توافق کابل و اسلام‌آباد؛ 'همکاری مشترک برای تامین صلح و توسعۀ اقتصادی'


وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که کابل و اسلام‌آباد روی "ایجاد دیدگاه مشترک بر حمایت از صلح و ثبات میان دو کشور" توافق کردند.

مقام‌های دو کشور، صلح در افغانستان را برای پاکستان و منطقه مهم عنوان کرده و توافق کرده اند که همکاری‌های شان را در این راستا بیشتر خواهند کرد.

وزارت خارجهٔ افغانستان گفته است که براساس این توافق از خاک دو کشور نباید در"جهت اهداف بدخواهانه" علیه یک دیگر استفاده شود و برای شناسایی و مقابله با گروهای که در تلاش تضعیف روند صلح افغانستان اند، به گونۀ مشترک همکاری کنند.

در بخشی از این توافق آمده است که اتصال منطقه‌یی باید با تاکید بر تجارت، رفت و آمد آزادانه مردم، انتقال وعرضۀ کالاها و خدمات گسترش یابد.

افتتاح پست‌های تجاری و گمرکی و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل و انرژی از موضوعاتی است که در این توافق بر آن تاکید شده است.

وزارت خارجۀ افغانستان روز جمعه ۲۰ نومبر (۳۰ عقرب) این سند را برای دو کشور در راستای حمایت مشترک از روند صلح و همکاری‌ها در بخش امنیت و توسعۀ اقتصادی میان کابل و اسلام‌آباد مهم عنوان کرد.

این در حالی است که صدراعظم پاکستان روز گذشته در یک نشست خبری مشترک با رییس جمهور غنی در کابل گفت که خواست حکومت و مردم آن کشور، تامین صلح در افغانستان است و تا حد توان برای کاهش خشونت‌ها در این کشور کمک خواهد کرد.

عمران خان تاکید کرد که اسلام‌آباد بیش از انتظار کابل در راستای کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس در افغانستان عمل خواهد کرد.

به گفتۀ صدراعظم پاکستان کمیته‌هایی در این سفر ایجاد شد تا روابط بین نهادهای امنیتی افغانستان و پاکستان بیشتر شود و از نزدیک برای کاهش خشونت در افغانستان همکاری کنند.

این در حالی است که دو روز پیش از سفر صدر اعظم پاکستان به کابل، اردوی این کشور ادعا کرد که مراکز تروریستی هند در افغانستان موجود بوده و ماموران استخباراتی هند با تندروان پاکستانی در داخل خاک افغانستان رابطه دارند.

اردوی پاکستان همچنان ادعا کرد که سفارت هند در افغانستان و قنسولگری‌های آن کشور در مناطق مرزی، مراکز تروریستی علیه پاکستان را ایجاد کرده است.

حکومت افغانستان با واکنش تند این ادعاها را رد کرده و خواستار تحقیقات ملل متحد در این خصوص شد.

XS
SM
MD
LG