لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون حقوق‌ بشر: طالبان دفاتر ما را 'اشغال' کرده اند


کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان می‌گوید که طالبان دفاتر و تمامی دارایی‌های این نهاد را "اشغال" کرده و از بیش از یک ماه است که کارمندان این نهاد نتوانسته اند فعالیت کنند.

این کمیسیون ناوقت روز شنبه ۱۸ سپتمبر (۲۷ سنبله) با نشر اعلامیه‌ای گفت که طالبان از گذشته‌ها به این‌سو نسبت به حقوق‌بشر در این کشور بی‌توجه بوده و رهبری این کمیسیون باور ندارد که حکومت طالبان به "ماموریت و استقلالیت" کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در آینده احترام بگذارد.

طالبان به تاریخ ۱۵ اگست (۲۴ اسد) وارد کابل شده و افراد این گروه کنترول تمامی ادارات دولتی را به دست گرفتند.

در اعلامیه این کمیسیون همچنین آمده است: "با در‌نظرداشت محدودیت‌های که طالبان برای کار و نقش زنان در زندگی اجتماعی وضع کرده‌ است، کمیسیون بیم ‌آن دارد که طالبان مانع حضور کارمندان زن و انجام وظایف‌ شان شو‌ند، به‌ شمول سطوح رهبری کمیسیون. این امر غیر‌قابل قبول است."

کمیسیون مستقل حقوق‌‌بشر افغانستان افزوده که اگر آنان نتوانند از حقوق کارکنان زن این نهاد حمایت کنند در آینده قابلیت حمایت از حقوق سایر شهروندان کشور را نیز نخواهند داشت.

این کمیسیون همچنین گفته است که "شدیداً" در بارۀ ناتوانی این کمیسیون در انجام وظایف به ویژه در بارۀ بررسی ادعاهای نقض جدی حقوق‌بشر، به شمول قضایای رخ داده در ولایت پنجشیر، قندهار و برخی ولایات دیگر نگران است.

این در حالی است که پیش از این گزارش‌های از کشته‌شدن غیرنظامیان توسط گروه طالبان در افغانستان،‌ به ویژه در ولایت پنجشیر در رسانه‌ها نشر شده بود.

عفو بین‌الملل گفته است که برخی از منابع در جریان مصاحبه با این سازمان گفته اند که طالبان حتا اجازه نمی‌دهند مواد غذایی و سایر اقلام ضروری نیز وارد پنجشیر شود.

اما گروه طالبان گفته اند که مواد غذایی را به این ولایت فرستاده است.

با توقف فعالیت‌های کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان، این نهاد از ملل متحد خواسته است که در چنین وضعیت، نیاز است تا شورای حقوق‌بشر این سازمان تلاش‌های مستقلانه‌ای را برای نظارت از قضایای نقض حقوق‌بشری در این کشور انجام دهد.

این کمیسیون همچنین از طالبان خواسته است که به کار کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در این کشور احترام گذاشته و زمینۀ نظارت مستقلانه و بی‌طرفانه بر وضعیت حقوق‌بشر‌، به‌ ویژه حقوق‌بشری زنان و کودکان را در سراسر این کشور فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG