لینک های دسترسی

Breaking News

زیان ۱۵۷ میلیارد دالری خطوط هوایی در اثر همه‌گیری کروناویروس


انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی گفته است که زیان خطوط هوایی در سال روان و سال آیندۀ میلادی به بیش از ۱۵۷ میلیارد دالر بالغ خواهد شد که به گفتۀ مسوولان این نهاد بزرگترین زیان مالی صنعت هوانوردی پس از جنگ جهانی دوم است.

این نهاد بین‌المللی روز سه شنبه ۲۴ نومبر (چهارم قوس) ابراز نگرانی کرد که موج دوم کروناویروس که در شماری زیادی از کشورهای جهان سبب وضع محدودیت‌ها و کاهش پروازها شده است، ضربۀ جدی اقتصادی بر هوانوردی وارد خواهد کرد.

انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی در ماه جون پیش‌بینی کرده بود که زیان خطوط هوایی در دو سال -۲۰۲۰ و ۲۰۲۱- به صد میلیارد دالر بالغ خواهد شد، اما اکنون گفته است که نقصان مالی شرکت‌های هوایی در سال روان به ۱۱۸.۵ میلیارد دالر رسیده و در سال ۲۰۲۱ نیز ۳۸.۷ میلیارد دالر دیگر به آن افزوده خواهد شد.

با آنکه خبرهای نویدبخشی از انکشاف واکسین کووید۱۹ میرسد، توزیع این واکسین در سرتاسر جهان و تطبیق آن در دورافتاده ترین نقاط دنیا، کم از کم تا پایان سال روان را در بر خواهد گرفت.

الکزاندر دو ژونیک، رییس انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی گفت: "تاثیر مثبت آن [توزیع و تطبیق واکسین] بر اقتصاد و ترافیک هوایی تا اواسط ۲۰۲۱ رونما نخواهد شد."

مقام‌ها پیش‌بینی کرده اند که با ترکیبی از افزایش آزمایش کووید۱۹ و دسترسی به واکسین، تا اواسط سال ۲۰۲۱ مرزها بازگشایی شده و ترانسپورت هوایی رونق خواهد یافت.

این انجمن تخمین زده است که شمار مسافران خطوط هوایی از ۴.۵ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۹ به ۱.۸ میلیارد نفر تا پایان سال ۲۰۲۰ خواهد رسید و در سال ۲۰۲۱ نیز با بهبود قسمی احتمالاً به ۲.۸ میلیارد مسافر افزایش خواهد یافت.

انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی بار دیگر از حکومت‌ها خواسته است که به جای وضع محدودیت و لغو پروازها، برنامه‌های گستردۀ آزمایش کووید۱۹ مسافران خطوط هوایی را روی دست گیرند، آنگونه که فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایالات متحده و سنگاپور این برنامه را عملی می‌کنند.

اما به گفتۀ مقام‌های انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی، عایدات پروازهای باربری در سال روان با ۱۵ درصد افزایش به ۱۱۷.۷ میلیارد دالر رسیده است، هرچند حجم کالاهای این پروازها در سال روان حدود ۱۱.۶ درصد (۵۴.۲ تن) کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG