لینک های دسترسی

Breaking News

مسوول جلب و جذب شبکه القاعده در ننگرهار بازداشت شد – وزارت داخله


وزارت داخلۀ افغانستان از بازداشت مسوول جلب و جذب شبکۀ القاعده در نتیجۀ عملیات نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خبر داد.

این وزارت روز دوشنبه هشتم فبروری (۲۰ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفت که این عضو شبکه القاعده در مربوطات ولسوالی سرخ‌رود ننگرهار بازداشت شده است.

اعلامیه گفته است: "این عضو شبکه تروریستی القاعده در تبانی با گروه تروریستی طالبان در طراحی و سازمان‌دهی حملات تروریستی در مربوطات ولایت ننگرهار نقش کلیدی داشت."

وزارت داخلۀ افغانستان در مورد هویت فرد بازداشت‌شده جزییات بیشتر نداده است.

این در حالی است که به تازگی گروه تحلیل و تعزیرات شورای امنیت ملل متحد، با استناد به کشته‌شدن حسام‌الدین عبدالرووف مشهور به ابومحسن المصری، محمدحنیف معروف به عبدالله و افراد این دو قوماندان القاعده در ولایات غزنی و فراه گزارش داده است که روابط طالبان و القاعده همچنان مستحکم است.

این گزارش تخمین کرده است که در حال حاضر افراد وابسته به القاعده در افغانستان بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر می‌رسد.

روز گذشته امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در تویتراش نوشت که ملل متحد تایید و تصدیق کرده است که اتحاد و برادری طالبان و القاعده همچنان برقرار است.

او نوشته است: "افرادی که تردید دارند می‌توانند برای جزییات بیشتر با ملل متحد در تماس شوند."

وزارت خارجۀ افغانستان روز یکشنبه هفتم فبروری (۱۹ دلو) از یافته‌های گزارش ملل متحد استقبال کرد و در اعلامیه‌ای گفت: "دولت جمهوری اسلامی افغانستان...بر موضع برحق خود مبنی بر عدم پابندی طالبان به تعهدات شان تاکید می‌کند."

این وزارت همچنان از جامعۀ جهانی، به شمول سازمان ملل متحد خواست که طالبان و حامیان شان را به برقراری آتش‌بس، توقف کشتار هدفمند و قطع روابط این گروه با القاعده و سایر گروه‌های دهشت‌افگن وادار کنند.

گروه طالبان تا اکنون در این مورد تبصره نکرده است.

XS
SM
MD
LG