لینک های دسترسی

Breaking News

اتمر: ۹۰ درصد زندانیان رهاشدۀ طالبان به میدان جنگ برگشته اند


وزارت خارجۀ افغانستان گفته است که طالبان در سه حوزۀ اساسی، تعهدات شان را که برای پیشبرد مذاکرات صلح داده بودند، نقض کرده اند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجۀ افغانستان در دیدار با محمد ابراهیم طاهریان فرد، نمایندۀ ویژۀ ایران در امور افغانستان، در مورد مذاکرات صلح گفتگو کرده است.

وزارت خارجۀ افغانستان به نقل از آقای اتمر نگاشته است: "آنها [طالبان] برخلاف توافق شان ۹۰ درصد از زندانیان آزادشده را دوباره به صفوف جنگ سوق دادند، خشونت را افزایش داده و همچنان ارتباط قوی با القاعده و سایر گروه‌های تروریستی بین‌المللی را حفظ کردند."

در این دیدار که روز چهارشنبه چهارم فبروری (۱۵ دلو) صورت گرفت، نمایندۀ ویژه ایران در امور افغانستان، در مورد سفر اخیر هیات طالبان به تهران، به جانب افغانستان معلومات داده است.

هیات طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر، هفتۀ گذشته به ایران سفر کرده و با مقام‌های ایرانی به شمول دبیر شورای امنیت ملی و وزیر خارجۀ آن کشور دیدار کردند.

از سویی هم اخیراً امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور غنی گفته است که توافق دوحه رهایی جنگجویان طالبان از بند حکومت، به این گروه "جنایت‌کار و تروریست اعتماد به نفس کاذب و هیجان پیروزی" ایجاد کرده است.

آقای صالح در صفحۀ فیسبوک‌اش نگاشته است: "ما زندانیان را به امید صلح رها ساختیم در حالیکه طالب تعبیر دیگری از توافق دوحه و از نیت خیر و نیک ما داشته است."

بر اساس آماری که حکومت افغانستان ارایه کرده است، به تعداد ۵۵۰۰ جنگجوی طالبان اواخر ۲۰۲۰ میلادی از زندان‌های این کشور آزاد شدند.

حکومت افغانستان هدف از رهایی این زندانیان را – که با واکنش‌ها و انتقادهای جدی نیز به همراه بود – حسن نیت برای آغاز گفتگوهای صلح بیان کرده بود.

همچنان حکومت افغانستان قبل بر این گفته است که از زندانیان رهاشده تعهد کتبی اخذ شده است که دوباره به میدان جنگ بر نمی‌گردند.

XS
SM
MD
LG