لینک های دسترسی

Breaking News

روند اخذ امتحانات مکاتب هفتۀ آینده آغاز می‌شود – وزارت معارف


وزارت معارف افغانستان می‌گوید که بر اساس یک طرح مشترک، روند برگزاری امتحانات سالانه و چهارونیم ماهۀ مکاتب هفتۀ آینده آغاز می‌شود.

این وزارت امروز پنجشنبه ۲۲ جولای (۳۱ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اگر امتحانات سالانه سال تعلیمی ۱۳۹۹ در مناطق گرمسیر تکمیل نشده باشد، ادامۀ این روند چهارشنبۀ هفتۀ آینده (۶ اسد) با توجه به سفارش‌های وزارت صحت از سر گرفته می‌شود.

همچنان در اعلامیه آمده است: "مکاتب مناطق سردسیر و نهایت سردسیر از تاریخ دوم تا پنجم اسد آمادگی لازم را برای تدویر امتحانات چهارونیم ماهه اتخاذ نمایند و از تاریخ ششم تا پایان ماه اسد امتحانات چهارونیم ماهه را با در نظرداشت شرایط صحی و رعایت فاصله اجتماعی در ساحات باز در دو یا سه شفت برگزار نمایند."

این وزارت مکاتب دولتی و خصوصی را مکلف ساخته است که در جریان اخذ امتحانات سالانه و چهارونیم ماهه، پوشیدن ماسک، خودداری از تجمعات، فاصله اجتماعی و برگزاری امتحانات در فضای باز را رعایت کنند.

مکاتب و پوهنتون‌های ۱۶ ولایت افغانستان، به تاریخ ۱۰ جوزا به دلیل گسترش موج سوم کروناویروس رخصت شد، ولی با سیر صعودی آمار مبتلایان کووید۱۹ و مرگ و میر ناشی از آن، در ۲۴ جوزا تمامی مکاتب، پوهنتون‌ها و سایر مراکز آموزشی در سراسر این کشور تعطیل اعلام شد.

وزارت معارف افغانستان گفته که قرار است نهادهای تحصیلی و تعلیمی به گونۀ تدریجی بازگشایی شود؛ اما هنوز تصمیم نهایی در این مورد گرفته نشده است.

حامد عبیدی، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز به صدای امریکا گفت که این وزارت طرحی بازگشایی تدریجی پوهنتون‌ها را ترتیب کرده، ولی هنوز رایزنی در این مورد با وزارت صحت عامه نهایی نشده است.

XS
SM
MD
LG