لینک های دسترسی

Breaking News

نظرپرسی: امریکایی‌ها از بایدن می‌خواهند در قبال روسیه سختگیرانه‌تر عمل کند


در حالیکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده رهسپار اروپا شده است تا در پاسخ به تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، اتحاد کشورهای غربی را تحکیم و تحریم‌ها بر روسیه را تشدید ببخشد، نتایج یک نظرپرسی تازه نشان می‌دهد که اکثریت امریکایی‌ها فکر می‌کنند که آقای بایدن باید در مقابل روسیه قاطعانه‌تر عمل کند.

این نظرپرسی تازه که به گونه مشترک توسط خبرگزاری اسوشیتدپرس و مرکز ملی تحقیقات نظریات (NORC) انجام شده است نشان می‌دهد که نگرانی‌ها در مورد روسیه افزایش یافته و حمایت از نقش ایالات متحده در مناقشۀ اوکراین در مقایسه با ماه گذشته افزایش یافته است.

براساس این نظرپرسی، نگرش منفی نسبت به رییس جمهور بایدن کاهش نیافته و تعداد کمی مطمین اند که او می‌تواند این بحران را مدیریت کند و اکثریت فکر می‌کنند که او در برخورد با روسیه سرسخت نبوده است.

نظرپرسی نشان می‌دهد که تنها ۴۳ درصد امریکایی‌ها آقای بایدن را تایید می‌کنند و درصد مشابهی نیز از مدیریت او در رابطه با روسیه استقبال می کنند. هر دوی این آمار با نظرسنجی اسوشیتد پرس و مرکز ملی تحقیقات نظریات که چند روز قبل از تهاجم ۲۴ فبروری انجام شده بود، تفاوت چندانی ندارند.

ایالات متحده و متحدان ناتو تلاش کرده اند تا روسیه و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه را با تحریم‌ها منزوی کنند، اما روسیه حدود یک ماه است که به حملات خود به شهرهای اوکراین ادامه داده است.

نگرانی‌هایی وجود دارد که روسیه در پی مقاومت شدید و سرسختانۀ اوکراینی‌ها به استعمال اسلحۀ کیمیایی یا هسته‌ای متوسل خواهد شد.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید در آستانهٔ سفر بایدن به اروپا به خبرنگاران گفت که آقای بایدن تلاش خواهد کرد تا "اتحاد شگفت انگیز را که با متحدان و شرکای مان ایجاد کرده ایم" تقویت کند. او همچنین گفت که تحریم‌های اقتصادی وضع شده از سوی شبکۀ جهانی متحدان غربی برای فلج کردن توانمندی مالی روسیه "عمیق‌تر" خواهد شد.

آقای سولیوان گفت که یک بستۀ دیگر تحریم‌ها در همبستگی با متحدان امریکا، روز پنجشنبه بر روسیه وضع خواهد شد. او جزییات زیادی در مورد تحریم‌های جدید ارایه نکرد اما گفت که یک هدف این تحریم‌ها این است تا هیچ تلاش مشترک برای گریز روسیه از تحریم‌ها وجود نداشته باشد.

این در حالیست که بر اساس یافته های این نظر سنجی، تنها حدود یک چهارم امریکایی‌ها مطمین استند که رییس جمهور توانایی مدیریت بحران، ارتقای جایگاه ایالات متحده در جهان یا مدیریت موثر اردوی ایالات متحده را دارد.

حدود ۵۶ در صد امریکایی‌ها فکر می‌کنند که بایدن به اندازه کافی سختگیرانه در قبال روسیه عمل نکرده است، در حالی که ۳۶ درصد می گویند رویکرد او "تقریباً درست" بوده است.

حتا در میان اعضای حزب خود، رییس جمهور بایدن برای انجام کارهای بیشتر با فشار مواجه است. این نظرسنجی نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در مورد پاسخ رییس‌ جمهور اختلاف نظر دارند و ۴۳ درصد گفته‌اند که او به اندازه کافی سختگیر نبوده است. اما حدودی بیشتر، ۵۳ درصد می‎گویند که "درست" بوده است.

در حالی که حمایت از نقش ایالات متحده در درگیری اوکراین در مقایسه با ماه گذشته، از ۲۶ درصد به ۴۰ درصد، افزایش یافته است، بایدن برای جلوگیری از رویارویی در جنگ با روسیه و محدود کردن تاثیر آن بر مردم امریکا، با چالش‌های فزاینده‌ای مواجه است. این نظرسنجی نشان می‌دهد که نزدیک به نیمی از امریکایی‌ها "به‌شدت" یا "بسیار" نگران کشیده شدن به جنگ با روسیه هستند.

جو بایدن بارها گفته است که نیروهای امریکایی را به اوکراین نمی فرستد، اگرچه برخی از آنان به کشورهای همسایۀ اوکراین که عضو ناتو اند، اعزام شده اند.

نتایج این نظر سنجی همچنان نشان می‌دهد که ۷۷ درصد از دموکرات‌ها نحوه مدیریت روابط بایدن با روسیه را تایید می‌کنند، در حالیکه این رقم در بین جمهوری‌خواهان تنها ۱۲ درصد است.

در حالی که برخی از دموکرات ها اذعان می‌کنند که جو بایدن می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد، اما بسیاری به او اطمینان دارند که هر آن چیزی که می‌کند به مصلحت کشور خواهد بود.

کرس هولندر، پژوهشگر در ایالت کلورادو می‌گوید: "مطمین استم که او کارهای بیشتری می تواند انجام دهد. اما تا آنجا که مربوط به سختگیری می‌شود، او یک فرد فشار دهنده نیست."

اما آقای هولندر ۳۳ ساله گفت که گوش دادن به ادارات استخباراتی و واداشتن کشورهای ناتو به همکاری با یکدیگر نشان دهنده رهبری "پشت صحنه" بایدن است.

XS
SM
MD
LG