لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی: همسایگان روسیه در خطر استند


ولادمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین در سخنرانی به قانونگذاران سویدنی هشدار داد که روسیه آزادی را در اروپا از بین می‌برد و خطری برای همسایگان خود است.

رییس جمهور اوکراین روز پنج شنبه ۲۴ مارچ (چهارم حمل) به پارلمان سویدن گفت:" اگر اوکراین تاب نمی‌آورد و از خود محافظت نمی‌کرد به این معنی می‌بود که ... همه همسایگان روسیه از این پس در خطر استند."

آقای زیلینسکی در ادامه افزود:" روسیه علیه اوکراین وارد جنگ شد زیرا آنان می‌خواهند در اروپا بیشتر پیشروی کنند، آنان می‌خواهند آزادی را در اروپا از بین ببرند."

او با بیان اینکه این تهاجم "یک چالش اساسی برای سیستم امنیتی و دفاعی اروپا است"، از اروپا خواست تا تحریم‌های سختی را بر روسیه وضع کنند. او به سویدن هشدار داد که روسیه به جزیره گوتلند این کشور در دریای بالتیک چشم دوخته است.

گوتلند یکی از بزرگترین جزایر سویدن می‌باشد که کاملاً در دریای بالتیک قرار دارد. سویدن پایگاه نظامی خود را در گوتلند که در سال ۲۰۰۴ مسدود شده بود، پس از الحاق کریمیه به روسیه دوباره در سال ۲۰۱۸ بازگشایی کرد.

زیلینسکی گفت:"این بدان معناست که شما در خطر هستید، زیرا این تنها دریا است که شما و این سیاست تهاجمی را از هم جدا می کند."

او افزود که روس‌ها از قبل در مورد اشغال این جزیره صحبت می‌کنند و فکر می‌کنند که قرار دادن سیستم‌های دفاعی در آنجا برای پیشروی آنان در بالتیک کمک خواهد کرد.

سویدن رسماً در زمان صلح از نظر نظامی غیر متعهد و در زمان جنگ بی طرف است. این کشور عضو ناتو نیست، اما نزدیک به ۳۰ سال شریک این ایتلاف بوده است.

در پایان جنگ سرد، سویدن هزینه‌های نظامی خود را کاهش داد، اما پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴، دوباره به سرمایه‌گذاری در سکتور دفاعی خود آغاز کرد.

زیلینسکی از اینکه سویدن موقف تاریخی خویش را تغییر داده و ۵۰۰۰ راکت ضد تانک به اوکراین کمک کرد، ابراز امتنان کرد.

حمایت از عضویت در ناتو در سویدن پس از تهاجم روسیه به شدت افزایش یافته است، اما مگدالینا اندرسن، صدراعظم این کشور تا کنون این ایده را رد کرده است. او می‌گوید که پیوستن به این ایتلاف، شمال اروپا را با خطر "بی ثباتی" مواجه می‌سازد.

رییس جمهور اوکراین که در هفته‌های اخیر چندین بار از طریق انلاین در پارلمان‌های کشورهای مختلف سخنرانی کرده، اواخر روز پنجشنیه در نشست فوق العاده ناتو نیز سخنرانی کرد.

XS
SM
MD
LG