لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار دیگر در کابل بر غیرنظامیان تلفات وارد کرد


حضور جنگجویان طالبان در محل انفجار کابل، افغانستان، ششم اسد ٢٠٢٢
حضور جنگجویان طالبان در محل انفجار کابل، افغانستان، ششم اسد ٢٠٢٢

انفجار دیگری روز شنبه ششم اگست (۱۵ اسد) کابل را تکان داد و تلفات غیرنظامیان را نیز در پی داشت.

این انفجار ساعت ۰۳:۳۰ دقیقه به وقت محل در منطقهٔ‌پل سوخته مربوط ناحیهٔ ششم رخ داد. شاهدان در محل رویداد گفته اند که این انفجار عزاداران محرم را هدف قرار داده است.

مولوی ذبیح الله، آمر حوزهٔ ششم امنیتی، به رسانه های محلی گفته است که در این انفجار سه نفر کشته و هفت غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

خالد زدران، سخنگوی قوماندانی امنیهٔ طالبان در کابل، گفته است که در اثر این انفجار دو نفر کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند. به گفتهٔ زدران، مواد انفجاری در یک گلدان جا سازی شده بود.

اما علی شیر شهیر که قبل از مسلط شدن طالبان بر افغانستان خبرنگار بود، در صفحهٔ رسمی فیسبوک خود نوشته است که در اثر این انفجار دست کم ۱۲ نفر کشته و ۲۸ نفر دیگر زخمی شده اند.

صدای امریکا با مقام‌های امنیتی طالبان در کابل تماس گرفت، اما مقام‌های امنیتی طالبان تا حال در مورد این انفجار تبصره نکرده اند.

واکنش ها

عبدالله عبدالله،‌ رییس پیشین شورای عالی مصالحهٔ افغانستان، در صفحهٔ رسمی فیسبوک‌اش این انفجار را محکوم کرد و گفته است که این گونه حملات به هدف "تفرقه افگنی" صورت می گیرد.

این دومین انفجار مرگبار در ماه محرم در برابر عزاداران است. یک سخنگوی گروه طالبان روز جمعه پنجم اگست (۱۴ اسد) گفت که در اثر یک انفجار در ناحیهٔ ششم کابل هشت نفر کشته و دست کم ۱۸ نفر دیگر زخمی شده اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، گفته است که این مواد انفجاری در داخلی یک کراچی در ناحیهٔ ششم جا به جا شده بود که در اثر آن هشت نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند.

شاخهٔ خراسان گروه دولت اسلامی یا داعش با نشر پیامی در تلگرام منسوب به این گروه مسوولیت احملهٔ مرگبار روز جمعه را بر عهده گرفته است.

در گذشته نیز، شاخهٔ خراسان گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت حملات مشابه را در مساجد، شفاخانه‌ها و سایر امکان عامه بر عهده گرفته است.

شاخهٔ خراسان داعش که بیشتر در ولایت‌های شرقی افغانستان فعالیت دارند، در اغلب موارد امکان مذهبی شیعیان را در ولایات مختلف افغانستان هدف حملات مرگبار قرار داده است.

XS
SM
MD
LG