لینک های دسترسی

Breaking News

ناآرامی‌ها در بغداد؛ ۳۰ نفر از طرفداران متقدی الصدر کشته شدند


طرفداران مقتدی الصدر در حال خروج از ساحۀ سبز بغداد
طرفداران مقتدی الصدر در حال خروج از ساحۀ سبز بغداد

مقام‌های صحی در عراق روز سه شنبه ۳۰ اگست (هشتم سنبله) گفتند که در ۲۴ ساعت گذشته کم از کم ۳۰ نفر از طرفداران مقتدی الصدر در اثر برخوردها با نیروهای امنیتی عراق کشته شده اند.

مقام‌ها همچنین گفته اند که کم و بیش ۵۷۰ نفر دیگر، عمدتاً طرفداران و پیروان متقدی الصدر در این ناآرامی‌ها زخمی شده اند.

تظاهرات توام با خشونت پس از آن در بغداد و شمار دیگر از شهرهای عراق دامن گسترد که مقتدی الصدر، روحانی پرنفوذ شیعه روز دوشنبه اعلام کرد که از سیاست کناره‌گیری کرد. سپس طرفداران صدر به سمت مقر حکومت و ساحۀ سبز بغداد یورش بردند.

پس از یک شبانه روز تظاهرات، سرانجام مقتدی الصدر روز سه شنبه از طرفدارانش خواست که از تظاهرات و خشونت دست بردارند و به گفتۀ مقام‌ها اواخر روز سه شنبه به وقت محل، وضعیت در عراق نسبتاً آرامتر شده است.

ایالات متحده و ملل متحد پس از بروز خشونت‌ها در عراق ابراز نگرانی کرده و از همه طرف‌ها در آن کشور خواستند که از خویشتنداری کار گرفته و راه حل صلح آمیز را برای اختلافات شان جستجو کنند.

در پی گسترش ناآرامی‌ها در عراق، ایران مرزهای خود را با این کشور بست، پرواز برخی خطوط هوایی به عراق متوقف شد و کویت همسایۀ دیگر عراق به شهروندانش سفارش کرد که از سفر به عراق پرهیز کنند.

طرفداران مقتدی الصدر در انتخابات اکتوبر سال گذشته بیشترین کرسی‌های پارلمان عراق را برنده شدند، اما اکثریت لازم را برای تشکیل حکومت به دست آورده نتوانستند که این حالت منجر به بروز یکی از بدترین بحران‌های سیاسی در عراق شد.

سپس طرفداران مقتدی الصدر از پارلمان استعفا دادند و طرفداران وی ماه گذشته به مقر پارلمان عراق یورش بردند. مقتدی الصدر خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

مقتدی الصدر میلیون‌ها پیرو و طرفدار در عراق دارد و پس از سرنگونی رژیم صدام و تهاجم به رهبری ایالات متحده بر عراق، طرفداران الصدر بر ضد نیروهای امریکایی و عراقی می‌جنگیدند.

تنش دوامدار سیاسی در عراق، این کشور را با وصف داشتن ذخایر سرشار نفت با مشکلات جدی اقتصادی روبرو کرده است. مردم عراق که از بیش از یک دهه با مشکلاتی چون زیربناهای ضعیف، بیکاری، کمبود برق و خدمات بی کیفیت و نابسندۀ عامه روبرو بودند، اکنون به دلیل خشکسالی‌های پیهم با کمبود آب آشامیدنی نیز روبرو شده اند.

XS
SM
MD
LG