لینک های دسترسی

Breaking News

گلوله‌باری در مراسم روز استقلال در امریکا شش کشته برجا گذاشت


مقام‌های پولیس در شهر شیکاگو در ایالت الینوی امریکا گفته اند که در اثر گلوله‌باری در مراسم رسم گذشت به مناسبت چهارم جولای، روز استقلال ایالات متحده، کم از کم شش نفر کشته و دست کم ۳۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

گلوله باری حوالی ساعت ۱۰:۱۴ پیش از چاشت روز دوشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) به وقت محل در ساحۀ هایلند پارک، درست دقایقی پس از آغاز مراسم رسم گذشت آغاز شد.

پولیس گفته است که مهاجم مظنون، رابرت ای کریمو سوم ۲۲ ساله که اهل منطقه است، دستگیر شده است.

چندین شاهد این رویداد به رسانه‌ها گفته اند که صدای فیر را شنیدند و تصاویری هم در شبکه‌های اجتماعی نشر شد که مردم سراسیمه را که لباس‌های برخی از آنان خونین بود، در حال فرار از محل رویداد نشان می‌داد.

جینا ترویانی که با پسرش برای تماشای مراسم رسم گذشت رفته بود، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که پس از شنیدن صدای فیر "در جهت مخالف به دویدن" آغاز کرد. او گفت که هرج و مرج شدیدی در صحنه وجود داشت و کسانی هم در جستجوی اعضای گم شدۀ خانوادۀ شان بودند.

جی بی پرتیزکر، والی الینوی در یک پیام تویتر نوشته است که "وضعیت را از نزدیک زیر نظر" دارد و به گفتۀ وی همه امکانات ایالتی برای رسیدگی به این وضعیت در اختیار محلۀ هایلند پارک قرار گرفته است.

پس از این گلوله‌باری مرگبار، تمام رویدادهایی که برای مراسم روز استقلال در ساحۀ هایلندپارک در نظر گرفته شده بود، فسخ شد.

واکنش ها

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده،‌ پس از گلوله باری مرگبار روز دوشنبه بار دیگر تعهد کرد تا مبارزه اش را برای خاتمه دادن به "اپیدمی" خشونت مسلحانه در امریکا ادامه دهد.

رییس جمهور امریکا گفت:‌ "من از مبارزه با اپیدمی خشونت با اسلحه دست نخواهم برداشت" و اشاره کرد که در اواخر ماه جون سال جاری،‌نخستین اقدامات عمدهٔ کنترول سلاح در دهه‌های اخیر را توشیح کرده است، اما تاکید کرد که "کار بسیار بیشتری" باقی مانده است.

بایدن در واکنش به گلوله باری هایلند پارک همچنین گفت که او و همسرش، جیل بایدن،‌ از خشونت بی‌معنای اسلحه‌ که در روز استقلال ایالات متحده رخ داده است،‌ بار دیگر غمگین شده اند و تکان دیده اند.

در همین حال،‌ برد شنایدر، عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده که در این مراسم حضور داشت، در یک پیام تویتر ضمن ابراز همدردی با خانواده‌هایی که عزیزان شان در این رویداد کشته یا زخمی شده اند، نگاشته است: "دیگر بس است!"

خشونت مسلحانه یکی از مسایل حاد مرتبط با حق داشتن اسلحه در ایالات متحده است، کشوریکه سالانه به گونۀ اوسط شاهد حدود ۴۰ هزار مورد مرگ ناشی از استعمال اسلحه است.

در چند هفتۀ اخیر چندین مورد گلوله‌باری در ایالات متحده رخ داده و مناظره بر سر داشتن حق ملکیت اسلحه را بیشتر از پیش داغ کرده است.

پس از گلوله باری های مرگبار اخیر در ایالات متحده، کانگرس این کشور حدود دو هفته پیش لایحۀ کنترول اسلحه را تصویب و رییس جمهور جو بایدن فوراٌ آن را توشیح کرد.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های اسوشیتدپرس و فرانس‌پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG