لینک های دسترسی

Breaking News

ابطال آغاز شد - آرای ۷۲ محل باطل گردید


بیشتر از هفتاد در صد صندوق های آرا تفتیش گردیده است

با آغاز روند داوری در مورد آرای تفتیش شده، آرای ۷۲ محل از چندین ولایت افغانستان به روز دوشنبه باطل اعلان گردید. بر اساس تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، آرای این محلات واجد تمام شرایط ابطال بود.

محلاتی که آرای آن باطل اعلان شده در ولایات کاپیسا، وردگ، لوگر، وردگ، غزنی، بامیان، پکتیکا، بلخ، ارزگان، کندز، کندهار، هلمند، فاریاب، فراه و هرات است.

مقام ها در کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفتند که ۳۶۴۴ صندوق آرا مشمول داوری روز دوشنبه می گردد که از میان آن ۷۹ در صد آرای تفتیش شده مشروع شناخته شد و ۲۱ در صد متباقی حاوی نوعی بی نظمی (مهر شکسته صندوق، برگه های که بدرستی علامت گذاری نشده اند و غیره) است.

هنوز مشخص نگردیده که در میان آرای باطل شده، رای کدام یک از دو نامزد ریاست جمهوری بیشتر است.

سازمان ملل اما در خبرنامه ای گفت که ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد نباید بر اساس آمار ارائه شده ای مقدماتی، در باره نتایج نهایی انتخابات پیش داوری ورزند.

بیشتر از هفتاد در صد تمام صندوق های رای دهی، که به کمک نیروهای بین المللی از تمام ولایت افغانستان به کابل انتقال داده شده، از سوی ناظرین افغان و خارجی تفتیش شده است و مقام های کمیسیون انتخابات گفته اند که داوری در باره آرای مشروع و تقلبی در روزهای آینده هم ادامه خواهد یافت.

مخالفت ها

ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد با اعلان داوری کمیسیون مستقل انتخابات در باره آرای تفتیش شده، مخالفت ورزیده است.

داود سلطانزوی، نامزد ریاست جمهوری در دور نخست انتخابات که حالا نماینده ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی است گفت "تصمیم امروزی کمیسیون مغشوش کننده است و ما فکر نمی کنیم که سوالهایی که ما داریم به آن پاسخ بگوید. ما فورا شکایت درج خو اهیم کرد و این تصمیم را چلنج خو اهیم کرد."

انجینر عاصم، نماینده ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله هم با تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت ورزید "در هنگام تطبیق لایحه ابطال باید ناظرین ما حضور میداشتند. این فرصت باید برای ما مساعد شود."

ستادهای انتخاباتی در حالی با تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مخالفت می ورزند که سازمان ملل که روند تفتیش را نظارت و رهبری می کند، از آغاز مرحله تفکیک و جداسازی آرای پاک از آرای مشکوک استقبال کرده است.

یان کوبیش، فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل به افغانستان عصر روز دوشنبه در یک خبرنامه ای گفت که بخش نخست تصامیم اتخاذ شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، یک اقدام مهم برای جدا سازی تقلب از آرای مشروع است.

XS
SM
MD
LG