لینک های دسترسی

Breaking News

روهینگیایی‌ها در کمپ مهاجرین بنگله‌دیش: پس از آتش‌سوزی در ترس و ناامیدی بی‌سابقه به سر می‌بریم


اعضای جامعهٔ مسلمانان روهینگیایی در کاکس بازار، بنگله‌دیش می‌گویند که پس از آتش‌سوزی گسترده در یکشنبهٔ کمپ پناهندگان در ترس و نا‌امیدی بی سابقه به سر‌ می‌برند؛‌ شماری از مردم می‌گویند که آتش‌سوزی توسط یک ''باند روهینگیایی'' آغاز شده است.

پس از آتش‌سوزی در این کمپ که محل زندگی بیش از یک میلیون مسلمان روهینگیایی است، نزدیک به دو هزار کلبه به خاکستر مبدل شده و ۱۲ هزار نفر بی خانمان شدند.

چندین نفر در کاکس بازار به صدای امریکا گفتند که باند‌های روهینگیایی که بر ضد همدیگر جنگ می‌کردند، موجب آتش‌سوزی در این کمپ شده است . آنان گفته اند که درگیری میان باند‌های روهینگیایی شنبه‌ٔ گذشته آغاز شد و برای چندین ساعت تا اوایل صبح یکشنبه ادامه داشت.

این افراد گفته اند، زمانیکه یک یا دو کلبه به آتش کشیده شد، مردم آب آوردند تا آتش را خاموش کنند، اما اعضای باند‌ها به آنان اجازه ندادند.

محمد میزان‌الرحمان، کمیشنر کمک‌رسانی و عودت پناهجویان، نیز به صدای امریکا گفت که احتمال دارد که اعضای روهینگیایی در این آتش‌سوزی دخیل باشند. پولیس کاکس بازار گفته است که تحقیقات در مورد آتش‌سوزی آغاز شده است.

کاکس بازار که با کمترین امکانات زندگی مجهز است، همواره شاهد‌ آتش‌سوزی، بارندگی‌های شدید توام با سیلاب بوده است.

پس از افزایش خشونت ها در میانمار، از اگست ۲۰۱۷ به این سو،۷۴۰ هزار پناهجوی مسلمان روهنگیایی، در منطقۀ بازار کاکس سرازیر شدند.

اردوی میانمار، در آگست سال ۲۰۱۷، در واکنش به حملات شورشیان، کمپاین گسترده و شدیدی را بر ضد روهینگیایی‌ها در میانمار آغاز کرد، اقدامی که موجب شد ۷۴۰ روهینگیایی از میانمار به بنگله‌دیش فرار کنند.

شماری از گروه‌های ناظر بر وضعیت، رفتار اردوی میانمار با روهینگیایی‌ها را "پاکسازی قومی" توصیف کرده و از تجاوزهای جنسی دسته جمعی، کشتار و آتش زدن خانه‌های آنان گزارش کرده اند.

دولت میانمار این اتهامات را به شدت رد کرده و گفته است در صورتی که شواهد کافی برای بدرفتاری وجود داشته باشد، حاضر است در برابر افراد مسوول اقدام کند.

XS
SM
MD
LG