لینک های دسترسی

Breaking News

ران کلین رییس دفتر جو بایدن در قصر سفید شد


جو بایدن، که بر اساس شمارش آرایی انتخابات ریاست جمهوری امریکا برنده اعلام شده است، ران کلین، مشاور پیشین‌اش را به صفت رییس دفتر خود در قصر سفید تعیین کرد.

در حکومت پیشین ایالات متحده که جو بایدن معاون رییس جمهور بود، آقای کلین به صفت رییس دفتر معاونیت ریاست جمهوری کار می‌کرد.

ران کلین در سال ۲۰۱۴ و در اوج شیوع بیماری ایبولا از سوی باراک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده به صفت مسوول تیم مبارزه با شیوع ایبولا گماشته شد.

آقای بایدن گفته است که برای مقابله با چنین لحظۀ بحرانی و برای متحد ساختن کشور به رییس دفتری چون آقای کلین نیاز دارد.

ران کلین که اکنون ۵۹ سال عمر دارد، در اواخر دهۀ ۱۹۸۰ پس از فراغت از فاکولتۀ حقوق پوهنتون هاروارد در دفتر جو بایدن که آن زمان سناتور ایالت دلاویر بود، به کار آغاز کرد.

آقای بایدن با تیم انتقالی خود که در آن افراد کارکشتۀ آگاه به امور نیز شامل است، سرگرم کار است تا برای ادارۀ امور حکومت امریکا پس از مراسم تحلیف ۲۰ جنوری خود را آماده کند.

آقای بایدن گفته است که تا دو هفتۀ دیگر شماری از اعضای مهم حکومت آیندۀ خود را معرفی خواهد کرد.

در جریان روند انتقال، که از روز برگزاری انتخابات در اوایل نومبر تا تحلیف ریاست جمهوری در ۲۰ جنوری ادامه پیدا می‌کند، رییس جمهور منتخب امریکا باید در حدود ۴۰۰۰ نفر را به پست‌های مختلف حکومت بگمارد که دو سوم این افراد باید رای اعتماد مجلس سنا را بگیرند.

با اینحال، دونالد ترمپ، نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری امریکا تا کنون باخت خود را در انتخابات نپذیرفته است و در چندین ایالت نتایج انتخابات را به چالش کشیده و در محکمه اقامۀ دعوا کرده است. آقای ترمپ بدون ارایۀ مدارک، ادعا کرده است که بی‌نظمی در روند رای‌دهی و شمارش آرا سبب ناکامی وی شده است.

بر اساس شمارش آرا، آقای بایدن تا کنون توانسته است که ۲۷۹ رای انتخاباتی را از آن خود کند. برای پیروزی در انتخابات امریکا، یک نامزد باید کم از کم ۲۷۰رای انتخاباتی را بگیرد.

با آنکه آقای ترمپ تا کنون نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا را نپذیرفته است، نظرپرسی مشترک رویترز و ایپسوس که روز سه شنبه نشر شد، نشان می‌دهد که ۸۰ درصد امریکایی‌ها به شمول نصف جمهوریخواهان، بایدن را برندۀ درست انتخابات می‌دانند.

همزمان با این، جو بایدن امتناع آقای ترمپ را در پذیرفتن نتایج انتخابات "شرمساری" خوانده و روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که رهبران جمهوریخواه که اکثر آنان شکست ترمپ را در انتخابات تصدیق نکرده اند "خفیفاً از سوی رییس جمهور برحال مرعوب شده اند".

رهبران کشورهای اروپایی متحد امریکا، به شمول بوریس جانسن صدر اعظم بریتانیا، امانویل مکرون صدر اعظم فرانسه و انگلا مرکل صدر اعظم آلمان، ادعاهای دونالد ترمپ را نادیده گرفته و به آقای بایدن به صفت برندۀ انتخابات ریاست جمهوری امریکا مبارکباد گفته‌اند.

XS
SM
MD
LG