لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین تماس بایدن و پوتین؛ نگرانی از انعام برای کشتن امریکا‌یی‌ها در افغانستان


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۲۶ جنوری (هفتم دلو) در تماسی تلیفونی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صحبت کرد.

آقای بایدن در جریان این گفتگو ازبازداشت الکسی ناوالنی، مخالف برجسته و دیرینۀ ولادیمیر پوتین، دست داشتن روسیه در حملات سایبری، و تعیین انعام برای کشتار نیروهای امریکایی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

روزنامۀ نیویارک تایمز سال گذشته گزارش داد که اطلاعات استخباراتی در مورد پرداخت انعام از سوی روسیه به طالبان در بدل کشتن نظامیان امریکایی مستقر در افغانستان، به دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا داده شده بود. هرچند قصر سفید گفته بود که به دلیل آنکه این اطلاعات تایید نشده بود، به آقای ترمپ گزارش داده نشده است، اما این موضوع غوغای بزرگ سیاسی را در واشنگتن به راه انداخت.

پس از نشر گزارش نیویارک تایمز، آقای ترمپ بار بار این گزارش را رد کرده و گفته بود که گزارش "جعلی" و "ساختگی" است تا به وی و حزب جمهوریخواه آسیب وارد شود. کرملین نیز این گزارش را "شایعه" خوانده است.

اما قرار است جو بایدن نهادهای استخباراتی این کشور را موظف کند تا در مورد ادعاهای انعام روسیه تحقیق کند.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید گفته است که ایالات متحده روسیه را برای اقدامات "خصومت‌بار و غیرمسوولانه‌اش" حسابده قرار خواهد داد.

مقامات امریکایی گفته اند که مسکو هفته پیش درخواست این گفت‌وگوی تلیفونی را مطرح کرد و رییس جمهور بایدن آن را پذیرفت؛ ولی ترجیح داد پیش از این تماس تلیفونی، با تیم خود و همچنین متحدان اروپایی از جمله رهبران بریتانیا، فرانسه، و آلمان، گفتگو کند.

رییس جمهور امریکا روز سه‌شنبه پیش از تماس تلیفونی با ولادیمیر پوتین، با ینس استولتنبرگ، منشی عمومی سازمان اتلانتیک شمالی "ناتو" صحبت کرد و بر تعهد ایالات متحده نسبت به این پیمان که چند دهه قدامت دارد و با هدف مقابله با تجاوزگری روسیه ایجاد شده است، تاکید کرد.

تلاش برای تمدید پنج ساله معاهده کنترول تسلیحات هسته‌ای " آغاز جدید" پیش از انقضای آن در کمتر از یک ماه آینده، از دیگر مواردی بود که رهبران ایالات متحده و روسیه در مورد آن صحبت کردند.

آنان توافق کردند که روسیه و ایالات متحده باید پیش از انقضای معاهدۀ " آغاز جدید" در اوایل ماه فبروری، برای تمدید پنج سال دیگر این پیمان توافق کنند.

پیمان " آغاز جدید" که داشتن کلاهک‌های هسته‌ای فعال برای هر دو کشور، امریکا و روسیه، را به ۱۵۵۰ محدود می‌سازد در سال ۲۰۱۰ توسط باراک اوباما و دیمیتری مدویدوف، روسای جمهور پیشین دو کشور، امضا و در سال ۲۰۱۱ اجرایی شد.

روسیه در گذشته نیز خواستار تمدید این توافقنامه بدون هیچ گونه تغییرات و شرایط بود، اما ادارۀ دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده سال گذشته مذاکرات در این خصوص را آغاز کرد و شرایطی را برای تمدید این پیمان پیشنهاد کرد.

اما مذاکرات چندین ماهه در این خصوص، بنابر پافشاری اداره ترمپ برای داخل کردن چین به این توافقنامۀ دوجانبه، به نتیجه‌ای نرسید.

پیش از گفتگو با پوتین، آقای بایدن روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: "من دریافتم كه ما هر دو می توانیم به عنوان یك آغاز جدید برای منافع متقابل کشور هایمان عمل كنیم و برای روسیه واضح بسازیم كه ما از رفتار آنان، خواه در مورد ناوالنی باشد یا سولر ویند (SolarWinds) و یا هم تعیین انعام برای کشتن نیروهای امریکایی در افغانستان، بسیار نگران استیم. "

به نظر می رسد موضع آقای بایدن نسبت به دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا که اغلب از روابط گرم با رهبر کرمیلن ابراز خوشحالی می کرد، تندتر باشد.

XS
SM
MD
LG