لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال تمدید پیمان کنترول سلاح هسته‌ای میان امریکا و روسیه


روسیه می‌گوید که از پیشنهاد جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده برای تمدید پیمان کنترول تسلیحات هسته‌ای میان دو کشور استقبال می‌کند؛ پیمانی که قرار است تا دو هفتهٔ دیگر مقتضی شود.

دیمیتر پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امروز ۲۲ جنوری (سوم دلو) گفت که مسکو در انتظار دریافت جزییات پیشنهاد امریکا است.

قصر سفید دیروز گفت که آقای بایدن تمدید پنج سالهٔ پیمان (آغاز جدید) را پیشنهاد کرده است.

پیمان " آغاز جدید" که داشتن کلاهک‌های هسته‌ای فعال برای هر دو کشور، امریکا و روسیه، را به ۱۵۵۰ محدود می‌سازد در سال ۲۰۱۰ توسط براک اوباما و دیمیتر میدویدوف، روسای جمهور پیشین دو کشور، امضا و در سال ۲۰۱۱ اجرایی شد.

بر اساس این پیمان هر کشور می‌تواند ۷۰۰ میزاییل و بم‌افگن را مستقر سازد.

روسیه در گذشته نیز خواستار تمدید این توافقنامه بدون هیچ گونه تغییرات و شرایط بود، اما ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده سال گذشته مذاکرات در این خصوص را آغاز کرد و شرایطی را برای تمدید این پیمان پیشنهاد کرد.

اما مذاکرات چندین ماهه در این خصوص به توافقی منتج نشد.

با وجود پیشنهاد برای تمدید این پیمان، قصر سفید گفته است که آقای بایدن تعهد کرده است که روسیه را برای اقدامات خصومت‌بار و غیرمسوولانه اش مانند مداخله در انتخابات سال ۲۰۱۶، مسموم ساختن الکسی نوالنی، یکی از شخصیت‌های مخالف سیاسی مسکو و اتهاماتی که روسیه ممکن به طالبان پول پرداخت می‌کرد تا سربازان امریکایی را در افغانستان بکشند، حسابده قرار خواهد داد.

اما سخنگوی کرملین، این اتهامات را رد کرد.

پس از آن که مسکو و واشنگتن در سال ۲۰۱۹ از "پیمان نیروی‌های هسته‌ای میان برد" بیرون شدند، پیمان "آغاز جدید" یگانه میثاق کنترول تسلیحات هسته‌ای است که میان این کشور باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG