لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات امریکا؛ پیشتازی بایدن و مخالفت ترمپ با شمارش آرای پستی


با گذشت دو روز از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا تا کنون برندۀ قطعی انتخابات مشخص نشده است و در حالیکه جو بایدن، نامزد دموکرات پیشتاز است، ستاد انتخاباتی دونالد ترمپ، نامزد جمهوریخواه یک سلسله اقدامات قانونی را برای به چالش کشیدن پیروزی احتمالی آقای بایدن روی‌دست گرفته است.

تا کنون نتایج انتخابات در شش ایالت امریکا – الاسکا، اریزونا، نوادا، جورجیا، کارولینای شمالی و پنسلوانیا – مشخص نشده است. الاسکا سه، اریزونا ۱۱، نوادا شش، جورجیا ۱۶، کارولینای شمالی ۱۵ و پنسلوانیا ۲۰ رای انتخاباتی دارد.

در حال حاضر جو بایدن ۲۵۳ رای انتخاباتی و دونالد ترمپ ۲۱۴ رای انتخاباتی را کمایی کرده اند. هر یک این نامزدان برای پیروزی در انتخابات باید ۲۷۰ رای انتخاباتی را گرفته باشند.

ویسکانسن و میشیگن، روز چهارشنبه جو بایدن را برندۀ انتخابات در این دو ایالت اعلام کردند؛ ایالت‌هایی که در انتخابات ۲۰۱۶ دونالد ترمپ در آن پیروز شده بود.

جو بایدن ناوقت چارشنبه چهارم نومبر گفت: "اینجا نیامده‌ام که اعلام کنم ما پیروز شده ایم. اما اینجا آمده ام تا گزارش بدهم که با شمارش آرا، باور داریم که پیروز خواهیم شد."

نتایج شمارش قسمی آرا در ایالت‌های اریزونا و نوادا نشان می‌دهد که آقای بایدن در این دو ایالت نسبت به رقیب جمهوری‌خواه خود پیشتاز است و در صورتیکه تا پایان چنین ادامه یابد، جو بایدن که ۲۵۳ رای انتخاباتی را تا کنون گرفت است، با کسب ۱۷ رای انتخاباتی این دو ایالت قادر به کسب ۲۷۰ رای لازمی برای پیروزی در انتخابات خواهد شد.

در سیستم انتخاباتی ایالات متحده که بنام هیات انتخاب کنندۀ رییس جمهور (کالج انتخاباتی) یاد می‌شود، هر ایالت بر اساس جمعیت شمار مشخص رای انتخاباتی دارد. برنده بیشترین رای در هر ایالت - به استثنای ایالات مین و نبراسکا - همه آرای انتخاباتی آن ایالت را دریافت می کند.

ایالت‌ها قبل از شمارش همهٔ آرا برنده را اعلام نمی كنند، اما رسانه های خبری وقتی نتیجه بگیرند كه آرای شمارش ناشده برای تغییر نتیجه کافی نیست، نامزد با بیشترین رای را برنده بیش بینی می‌کنند.

براساس آمار مرکز تحقیقاتی ادیسون و خبر گزاری اسوشیتدپرس، تا صبح پنجشنبه آقای بایدن ۷۱.۶ میلیون و آقای ترمپ ۶۸.۱ میلیون رای مردم امریکا را از آن خود کرده اند.

با رای گیری گستردهٔ قبل از وقت، شمار آرای انتخابات سال ۲۰۲۰ می‌تواند به ۱۵۰ میلیون و یا بیشتر برسد که در تاریخ امریکا بی‌پیشینه خوانده شده است.

گرچه جو بایدن تا کنون پیشتاز است اما اگر دونالد ترمپ بتواند یکی از ایالت هایی را که بایدن در آن پیشتاز است به نفع خود برگرداند، راهی برای پیروزی خواهد داشت.

دونالد ترمپ در ایالت های پنسلوانیا ، جورجیا، کارولینای شمالی و الاسکا که هنوز نتایج آنها اعلان نشده است، پیشتاز است. آقای ترمپ با برنده شدن در این چهار ایالت می‌تواند ۲۶۸ رای انتخاباتی را به دست آورد که فقط اندکی کمتر از تعداد مورد نیاز یعنی ۲۷۰ رای است.

در پنسلوانیا، در حال حاضر بیش از یک میلیون برگهٔ رای دهی پست شده در حال شمارش است. ستاد انتخاباتی آقای بایدن گفته است که ۷۸ در صد آرای از طریق پست را از آن خود کرده اند. انتظار می‌رود نتایج این ایالت امروز یا فردا اعلان شود.

ستاد انتخاباتی جو بایدن از طرفداران خود خواسته بود تا از طریق پست رای دهند تا از ابتلای آنان به کروناویروس جلوگیری شود، در حالی که ترمپ بدون هیچ مدرکی رای گیری از طریق پست را جعل و کلاهبرداری اعلام کرده بود.

ستاد انتخاباتی ترمپ روز چهارشنبه اعلام کرد که بازشماری آرا را در ایالت وسکانسن، جاییکه بایدن با تفاوت ۲۰ هزار رای برنده شد، درخواست خواهند کرد.

ستاد انتخاباتی ترمپ تلاش دارند تا از طریق چالش‌های قانونی شمارش آرای پستی را در پنسلوانیا را توقف دهند؛ جاییکه او زمانی با تفاوت ۳۸۹ هزار مقدمتر از بایدن بود.

براساس گزارش اسوشیتدپرس، نهاد انتخاباتی ترمپ همچنین روز چهارشنبه در جورجیا شکایتی را در مورد شمارش آرا درج کرد.

باوجود واضح نبودن نتیجۀ انتخابات، دونالد ترمپ روز چهارشنبه چهارم نومبر در سخنرانی در قصر سفید ادعا کرد که برندۀ انتخابات است و ادعاهای بی اساس در مورد تقلب در انتخابات را مطرح کرد و گفت که به محکمۀ عالی می‌رود تا جلو شمارش آرا را بگیرد.

در همین حال هر کس که رییس جمهور شود باید با کانگرس منقسم روبرو شود .دموکرات‌ها تاکنون در تلاش برای به دست آوردن کنترول سنا، جایی‌که جمهوری‌خواهان در حال حاضر اکثریت ۵۳-۴۷ را دارند، شکست خورده اند.

دموکرات‌ها در کلورادو و اریزونا کرسی‌هایی را به دست آوردند، اما کرسی‌هایی را در الاباما از دست دادند و نیز آنچه را که انتظار می‌رفت از سناتورهای آسیب پذیر جمهوری‌خواه چون لیندسی گراهام از کارولینای جنوبی و سوزن کالینز از مین به خود اختصاص دهند، در انجام آن موفق نشدند.

دموکرات‌ها کنترول مجلس نمایندگان را حفظ خواهد کرد اما اکثریت خود را همان‌طور که پیش از انتخابات پیش بینی شده بود، گسترش داده نتوانستند.

جان آلدریچ، استاد علوم سیاسی در پوهنتون دوک می‌گوید : "اگر ترمپ دوره دوم را ببرد، بعید است که مشارکت حزبی به وجود آید، زیرا رییس جمهور همواره با دموکرات‌های کانگرس در مشاجره بوده است. "

به گفتهٔ آقای آلدریچ ممکن بایدن بتواند این خلا را پر کند. چون همواره در مبارزات انتخاباتی اش بر لزوم بهبود روابط بین احزاب در کشور تاکید کرده است.

آقای بایدن روز چهار شنبه گفت: "برای ایجاد پیشرفت ما باید با مخالفان خود به مانند دشمن رفتار نکنیم. ما دشمن نیستیم."

XS
SM
MD
LG