لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: روند انتقال از افغانستان خطرناک است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که روند انتقال از افغانستان یکی از "بزرگترین و مشکلترین" روند تخلیه هوایی در تاریخ است.

آقای بایدن امروز ۲۰ اگست (۲۹ اسد) گفت که با کاملا هریس، معاون‌اش ، انتونی بلیکن وزیر خارجه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی و لوید آستن، وزیر دفاع ملاقات کرده و در مورد روند انتقال صحبت کرد.

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که نیروهای امریکایی امنیت میدان هوایی کابل را تامین کرده و روند پروازها آغاز شده است.

رییس جمهور امریکا افزود که از ماه جولای به اینسو ۱۸ هزار نفر و از آغاز انتقال هوایی به تاریخ ۱۴ اگست، در حدود ۱۳ هزار نفر را از افغانستان بیرون کشده اند.

او افزود که هزاران نفر دیگر در پرواز های چاتر شده انتقال داده شده اند که از سوی حکومت امریکا تهسیل شده بودند.

رییس جمهور بایدن اضافه کرد که این افراد شامل شهروندان امریکا، دارندگان اقامت دایمی (گرین کارت)، خانواده‌های آنان، متاقاضیان ویزهٔ خاص مهاجرت و خانواده‌های شان و افغان‌های اند که "با ما کار کرده اند و در کنار ما خدمت کرده اند، در محاربه با ما رفته اند و معاونت‌های باارزش" مانند ترجمانی را فراهم کرده اند.

او افزود که سایر افغان‌ها آسیب پذیر مانند رهبران زن و خبرنگاران نیز شامل این روند اند.

رییس جمهور امریکا گفت کشورش به تعهداتی که با این افراد کرده است، پابند باقی می‌ماند.

رییس جمهور بایدن علاوه کرد که ۲۰۴ کارمند واشنگتن پوست، نیویارک تایمز و والستریت ژورنال از افغانستان انتقال یافته اند.

آقای بایدن گفت که امریکا به متحدین خویش نیز خدمات پرواز را ارایه می‌کند و با ناتو دراین بخش از نزدیک همکاری دارد.

رییس جمهور امریکا گفت: "این ماموریت در روز های آینده، پیش از این که روند خروج خویش از افغانسان را تکمیل کنیم، ادامه خواهد داشت. ما هر آنچه در توان داریم برای انتقال متحدین افغان خویش، شرکای خویش و آنعده افغان‌های که ممکن به دلیل ارتباط آنان به ایالات متحده هدف قرار گیرند، انجام می‌دهیم."

با آنهم او افزود که این ماموریت انتقال "خطرناک" است.

رییس جمهور امریکا گفت که "ما" برای گذار مصوون متحدین افغان به میدان هوایی، با طالبان به گونهٔ متداوم در تماس استیم.

آقای بایدن علاوه کرد که تهدیدات گروه های دهشت افگن دیگر مانند متحدین گروه داعش و آنانی که از زندان‌ها رها شده اند نیز موجود می‌باشد.

رییس جمهور امریکا گفت که داعش "دشمن قسم‌خورده طالبان است".

او گفت که در مورد رسیدگی به وضعیت افغانستان با صدر اعظم آلمان، صدر اعظم بریتانیا و رییس جمهور فرانسه صحبت کرده است.

آقای بایدن علاوه کرد که همه توافق کردند که هفتهٔ آینده گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی-۷) در مورد رویکرد مشترک در مورد افغانستان نشستی را برگزار کنند.

آقای بایدن هشدار داده است که اگر گروه طالبان روند خروج شهروندان خارجی را تهدید کند، ایالات متحده با "جدیت و قاطعیت" به آن پاسخ خواهد داد.

XS
SM
MD
LG