لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید: ماموریت خروج امریکایی ها از کابل 'پرخطر' است


جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید، گفته است که تخلیه شهروندان امریکایی از افغانستان یک "عملیات پر خطر" است.

این مقام ارشد امنیتی امریکا در مصاحبه ای با شبکهٔ تلویزیونی ان بی سی نیوز گفته است که مقام های امریکایی با گروه طالبان تماس بر قرار کرده اند تا مسیر مصوونی را برای شهروندان امریکایی و همکاران افغان شان به میدان هوایی کابل مهیا سازند.

اما آقای سولیوان گفته است که "نمی توانیم به هیچ چیز حساب کنیم."

او افزود: "ما باید نگران هر احتمال باشیم. یکی از احتمالات که ما بر آن تمرکز داریم، حملهٔ احتمالی دهشت افگنی توسط شاخهٔ‌ خراسان داعش است."

با وجود ازدحام و هرج و مرج در میدان هوایی کابل، مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفت که هر شهروندان امریکایی که خواهان برگشت به کشورشان باشند، حکومت امریکا آنان را کمک می کند.

در همین حال، انتونی بلینکین، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) از طریق یک ویدیو کنفرانس با وزیران خارجه گروه جی-۷ یا هفت اقتصاد برتر جهان و نمایندهٔ عالی اتحادیه اروپا در مورد تحولات اخیر افغانستان صحبت کرد.

کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، بریتانیا و ایالات متحده اعضای گروه جی-۷ را تشکیل می دهند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، با نشر اعلامیه ای گفته است که نمایندگان همهٔ این کشور خواهان عبور مصوون همه شهروندان خارجی و همکاران افغان شان به میدان هوایی کابل شده اند.

مقام های ارشد این کشور ها همچنین خواهان راه حلی همه جانبه سیاسی و حراست از حقوق بشر همه شهروندان افغانستان اند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، دپلومات های ارشد کشور های عضو جی-۷ همچنین تاکید کرده اند که "رابطه جامعه بین المللی با گروه طالبان وابسته به عملکرد آن گروه خواهد بود."

آقای پرایس همچنین گفته است که وزیر خارجه ایالات متحده با نمایندهٔ اتحادیه اروپا در مورد مبارزه بر ضد دهشت افگنی، تلاش های بشر دوستانه و مهاجرت شهروندان افغانستان نیز صحبت کرده است.

XS
SM
MD
LG