لینک های دسترسی

Breaking News

سولیوان: رسیدگی به ایران از اولویت‌های مهم ادارهٔ بایدن است 


مشاور امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید که رسیدگی به بحران روز افزون با ایران در حالی برای ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده یک اولویت مهم است که تهران به ذخیرهٔ کافی موادی نزدیک می‌شود که برای یک سلاح هسته‌ای به آن نیاز است.

جیک سولیوان، دیروز در یک برنامهٔ آنلاین انستتیوت صلح ایالات متحده گفت: "ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که برخی از محدودیت‌ها و قیوداتی را دوباره احیای کنیم که در جریان دو سال گذشته از میان برداشته شده بود."

بر اساس آخرین گزارش ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی، ایران ۲۱۰۵ کیلوگرام یورانیم را در ذخایر خود دارد. کارشناسان معمولاً می گویند ۱۰۵۰ کیلوگرام یورانیم کم غنی شده می‌تواند مجدداً در حدود ۹۰ در صد غنی سازی شده و برای ساختن سلاح های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

پیش از این، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته بود که اگر ایران به اجرای دقیق توافقنامۀ هسته‌ای بازگردد، امریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران از حکومت جدید امریكا خواسته است به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برگردد و تحریم‌ها بر تهران را لغو كند.

پرواز طیاره‌های بم‌اگفن

طیاره‌های بم‌افگن بی-۵۲ یک بار دیگر به روز چهارشنبه گذشته در فراز عربستان سعودی و خلیج فارس پرواز کردند.

این نخستین پرواز این طیاره‌ها زیر ادارهٔ آقای بایدن است.

قوماندانی مرکزی نظامی ایالات متحده تصاویر و ویدیو‌های از پرواز طیاره‌های جت جنگی عربستان در کنار بم‌افگن‌های امریکایی را نشر کرد.

این قوماندانی گفته است که هدف از این پرواز‌ها به نمایش گذاشتن تعهد امریکا به امنیت منقطه است.

تنش بین تهران و واشنگتن پس از آن شدت گرفت که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سپس تمام تحریم‌های اقتصادی بر این کشور را از سرگرفت.

این تنش‌ها پس از آن اوج گرفت که قاسم سلیمانی، قوماندان پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در یک حملهٔ هوایی نیروهای امریکایی در عراق کشته شد.

XS
SM
MD
LG