لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: روسیه باید بهای تهاجم بر اوکراین را بپردازد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا، گفته است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، باید به خاطر "بربریت‌اش در اوکراین بهای گزافی بپردازد."

رییس جمهور بایدن که سرگرم دیدار از جاپان است، روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا) بر اهمیت تحریم‌های درازمدت بر روسیه تاکید کرد. او همچنین گفت: "این تحریم‌ها در مورد تلاش چین برای تصرف تایوان با توسل به زور چه پیامی را می‌رساند؟"

در همین حال، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روز دوشنبه خواستار اعمال فشار بیشتر بر روسیه شد و گفت که باید بر صنعت نفت و نظام بانکی آن کشور تحریم بیشتر وضع شود و تمام تجارت‌ها با روسیه متوقف شود.

آقای زیلینسکی که از طریق ویدیوکنفرانس در کنفرانس اقتصادی داووس سویس صحبت می‌کرد، خطاب به شرکت کنندگان این نشست گفت: "تحریم‌ها باید به حد اعظمی باشد تا روسیه و هر مهاجم احتمالی دیگر که خواستار جنگ ظالمانه علیه همسایۀ خود است، آشکارا پیامدهای فوری اقدامات خود را بداند."

رییس جمهور اوکراین گفت که اگر تحریم‌هایی که اکنون بر روسیه وضع شده است، سه ماه پیش وضع می‌شد، شاید جان ده‌ها هزار نفر نجات می‌یافت. او گفت که جهان به نقطۀ عطف رسیده است و به گفتۀ او "زمان آن است تا تصمیم گرفته شود که آیا خردمندی بر جهان حاکمیت کند یا نیروی بی‌خرد."

ساعاتی پیشتر از آن، میخایلو پودولیاک، مذاکره کنندۀ ارشد اوکراین با روسیه و مشاور آقای زیلینسکی، موضوع واردات نفت روسیه به اروپا را برجسته کرد و گفت که بهای این معامله به حدود میلیارد دالر در روز می‌رسد.

پودولیاک در یک پیام تویتر نوشت: "روسیه به کشتار کودکان، تجاوز بر زنان و تخریب شهرها ادامه می‌دهد. اوکراین به دفاع از مرزهای اروپا و مدنیت دموکراتیک ادامه می‌دهد. شما خود نتیجه گیری کنید."

در همین حال،‌رهبران اتحادیه اروپا پیشنهاد منع واردات نفت از روسیه را مطرح کرده اند، اما اتکای شدید چندین کشور عضو این اتحادیه به نفت روسیه سبب شده است که تلاش‌های برای قطع واردات نفت روسیه نتیجۀ ملموسی نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG