لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: بیش از صد میلیون نفر در جهان آواره شده اند


کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید که بیش از صد میلیون نفر در جهان در اثر جنگ، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و شکنجه مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده اند.

ملل متحد روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا) با نشر بیانیه‌ای گفت که جنگ در اوکراین و سایر درگیری‌های مرگبار از عوامل عمدۀ بیجاشدن این شمار مردم بوده است.

فلیپو گراندی، کمیشنر عالی ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است که این شمار بیجاشدگان فاحش و و به همان اندازه "نگران‌کننده و هشداردهنده" است.

آقای گراندی افزوده است: "این ریکاردی است که هرگز نباید ثبت می‌شد. این باید به عنوان زنگ خطری برای حل و فصل و جلوگیری از درگیری‌های مخرب، پایان دادن به آزار و اذیت و رسیدگی به عواملی باشد که مردم بی‌گناه را مجبور به ترک خانه‌های شان می‌کند."

بر اساس آمار جدید کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل، تعداد آوارگان اجباری در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۹۰ میلیون نفر افزایش یافته است که ناشی از موج‌های جدید خشونت یا درگیری‌های طولانی در کشورهای مختل از جمله اتیوپیا، بورکینافاسو، میانمار، نایجریا، افغانستان و جمهوری دموکراتیک کانگو می‌باشد.

به گفته ملل متحد، علاوه بر این، جنگ در اوکراین امسال هشت میلیون نفر را در داخل آن کشور آواره کرده است و بیش از شش میلیون اوکراینی را به بیرون از مرزهای آن کشور مجبور به مهاجرت کرده است.

آقای گراندی گفته است که واکنش بین‌المللی به افرادی که از جنگ در اوکراین فرار می‌کنند بسیار مثبت بوده است. او گفته است که مهربانی زنده است و برای همه بحران‌ها در سراسر جهان به بسیج مشابهی نیاز است.

اما این مقام ملل متحد گفته است که "در نهایت، کمک‌های بشردوستانه تسکین‌دهنده است، نه یک درمان. برای برعکس‌کردن این روند، تنها راه حل، تامین صلح و ثبات است تا مردم بی‌گناه مجبور نشوند بین خطر حاد در خانه یا فرار و تبعید" یکی را برگزینند.

در افغانستان، اما کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که ۶.۲ میلیون پناهنده افغان در سراسر جهان و چهار میلیون افغان دیگر در خارج با وضعیت‌های مختلف وجود دارند.

این اداره ملل متحد همچنین گفته است که بیش از ۳.۵ میلیون نفر به دلیل جنگ و ادامۀ خشونت‌ها در داخل افغانستان آواره شده اند.

کمیشنری عالی ملل متحد تاکید کرده است که حکومت ها باید به عواملی رسیدگی کنند که مردم را به ترک منازل شان مجبور می‌کند.

XS
SM
MD
LG