لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: به پوتین از تحریم‌هایی هشدار دادم که مثل آن را ندیده باشد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده گفته است که در ملاقات مجازی روز سه شنبه هفتم دسمبر با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه به وی از تحریم‌های غیرمنتظرۀ امریکا در صورت حملات روسیه بر اوکراین هشدار داده است.

آقای بایدن روز چهارشنبه هشتم دسمبر (۱۷ قوس) گفت که به آقای پوتین گفته است که هرگونه تهاجم روسیه بر اوکراین با تحریم‌هایی تلافی خواهد شد که "او [پوتین] هرگز مثال آن را ندیده باشد".

رییس جمهور بایدن گفت که در صورت تهاجم روسیه، قوای امریکایی به دفاع از اوکراین اعزام نخواهد شد، زیرا به گفتۀ وی اوکراین بخشی از پیمان ناتو نیست.

آقای بایدن گفت که افزون بر وضع تحریم‌های بسیار شدید اقتصادی، حملۀ جدید روسیه بر اوکراین منجر به حضور نیرومند نظامی ایالات متحده در کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا خواهد شد. او گفت: "افزون بر این، واضح ساختیم که ما قابلیت‌های دفاعی را برای اوکراینی‌ها نیز فراهم خواهیم کرد."

رییس جمهور ایالات متحده گفت که پس از این ملاقات، رییس جمهور پوتین موقف امریکا را درک کرد. او گفت: "اطمینان کامل دارم که او پیام را گرفت."

دیدار مجازی و صحبت ویدیویی جو بایدن و ولادیمیر پوتین پیش از چاشت سه شنبه هفتم دسمبر (۱۶ قوس) صورت گرفت و کم و بیش دو ساعت دوام کرد.

رییس جمهور ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه گفت که مسکو در جریان یک هفته، پیشنهادات خود را برای گفتمان امنیتی در خصوص اوکراین به واشنگتن پیشکش خواهد کرد. او گفت که روسیه قصد حمله بر اوکراین را ندارد، اما گفت که مسکو در خصوص گسترش احتمالی ناتو در همسایگی خود بی تفاوت بوده نمی‌تواند.

آقای پوتین گفت که تماس ویدیویی وی با رییس جمهور بایدن "بسیار باز، مشخص و ... سازنده" بود.

با وصف انکار روسیه از احتمال حمله بر اوکراین، مقام‌های استخبارات ایالات متحده گفته اند که روسیه ۷۰ هزار نیرو را در نزدیکی مرزهای اوکراین مستقر کرده و آمادۀ حمله بر آن کشور در اوایل سال آینده است.

XS
SM
MD
LG