لینک های دسترسی

Breaking News

فرمان بایدن: برکشورهای که به ناحق امریکایی‌ها را زندانی می‌کنند تعزیرات وضع می‌شود 


رییس جمهور ایالات متحده امروز ۱۹ جولای (۲۸ سرطان) فرمان اجرایی را امضا کرده که بر اساس آن بر کشورهای تعزیرات وضع خواهد شد که به گونهٔ "غیرعادلانه" شهروندان امریکا را به زندان می‌افگنند.

جو بایدن در تلاش برای رهایی شهروندان محبوس امریکایی در خارج گزینه‌های حکومت امریکا را نیز افزایش داد و فرمان صادر کرد که در مورد هشدار سفر شهروندان امریکا به خارج تفصیلات بیشتر داده شود.

این اقدام پس از آن صورت گفت که گزارش‌های گسترده در مورد بازداشت برتنی گراینر، ستارهٔ معروف باسکتبال امریکا در روسیه به اتهام چاقاق مواد مخدر، نشر شد.

این فرمان اجرایی به ادارات دولتی صلاحیت می‌دهد بر مقامات خارجی و سایر شخصیت‌های غیر دولتی تعزیرات مالی یا محدودیت منع سفر وضع کنند که در بازداشت غیرعادلانهٔ امریکایی‌ها دخیل اند.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده از این پس در آگاهی‌نامهٔ مسافرت به امریکایی‌ها در مورد کشورهای نیز معلومات ارایه خواهد کرد که خطر بازداشت ناحق در آن وجود داشته یا افزایش یافته است.

یک مقام امریکایی بدون ذکر نامش به خبرگزاری فرانس‌پرس گفت کشورهای که در گام نخست شامل این گروپ خواهند شد، چین، ایران، میانمار، کوریای شمالی، روسیه و ونزویلا اند.

با وجود‌ تنش‌های جاری پیرامون جنگ اوکراین، ادارهٔ جو بایدن در ماه اپریل در تبادل زندانیان، یک نظامی پیشین امریکایی را با یک پیلوت روسی تبادله کرد. نظامی پیشین امریکایی به حمله بر پولیس در حالت نشه و پیلوت روسی به قاچاق مواد مخدر محکوم شده بودند.

ادارهٔ بایدن همچنان تاکید کرده است که توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بدون توافق روی آزادی زندانیان امریکایی در ایران، احیا شده نمی‌تواند.

یکی از شهروندان امریکا، سیامک نمازی است که به جرم "همکاری با دولت متخاصم" در ایران زندانی شده است، اتهامی که او آنرا رد می‌کند.

در این حال، در جریان یک تماس نادر امریکا با حکومت ونزویلا دو تن از شهروندان امریکا از زندان آزاد شدند، اما ۱۱ امریکایی دیگر هنوز هم در این کشور زندانی اند.

XS
SM
MD
LG