لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن برای اشتراک در نشست 'فوق العادهٔ' ناتو به بروکسل سفر می‌کند


جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، هفتهٔ آینده به بروکسل،‌ پایتخت بلجیم،‌ سفر خواهد کرد تا به تاریخ ۲۴ مارچ در نشست "فوق العادۀ" ناتو اشتراک کند؛ نشستی که یک ماه پس از حملهٔ نظامی روسیه بر اوکراین برگزار می‌شود.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید، پس از آن در مورد پلان سفر رییس جمهور بایدن صحبت کرد که ینس استولتنبرگ،‌ منشی عمومی ناتو در یک تویت نوشت که اعضای این پیمان نظامی "در مورد تهاجم روسیه بر اوکراین، حمایت قوی ما از اوکراین و تقویت بیشتر ناتو در عرصهٔ دفاعی و بازدارندگی " صحبت خواهند کرد.

در عین حال، رییس جمهور بایدن، پس از چاشت سه شنبه ۱۵ مارچ به خبرنگاران گفت که "تهاجم روسیه علیه اوکراین، مردم را در سراسر امریکا متحد کرده است."

در همین حال،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، قرار است روز چهار شنبه ۱۶ مارچ (۲۵ حوت) از طریق ویدیو کنفرانس در کانگرس ایالات متحده سخنرانی کند.

توقع می‌رود که آقای زیلینسکی در جریان این سخنرانی از جامعه بین المللی خواهان کمک‌های بیشتر شود. آقای زیلینسکی باربار خواسته است که حریم هوایی اوکراین ساحۀ منع پرواز اعلام شود، اما غرب تا کنون به این خواست سر ننهاده و مقام‌های اروپایی و ایالات متحده گفته اند که چنین اقدام به معنی درگیری مستقیم با روسیه خواهد بود.

در عین حال،‌انتظار می رود که ادارهٔ جو بایدن روز چهار شنبه ۱۶ مارچ کمک‌های بیشتری را برای اوکراین اعلام کند.

با اینحال، رییس جمهور بایدن گفته است: "در حالیکه تهاجم روسیه[بر اوکراین] ادامه دارد، فراهم آوری تجهیزات به اوکراین بسیار دشوار شده است."

آقای بایدن روز سه شنبه بستهٔ کمکی ۱۳.۶ میلیارد دالری را به منظور فراهم آوری کمک‌های عاجل نظامی و کمک‌ها عاجل بشردوستانه برای اوکراین منظور کرد.

بر اساس گزارش ملل متحد ازآغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین تا حال بیش از سه میلیون اوکراینی مجبور به ترک کشور‌شان شده اند.

بر اساس تازه‌ترین آمار ملل متحد، تا اکنون ۶۳۶ غیرنظامی، به شمول کودکان در جنگ اوکراین کشته شده و بیش از ۱۱ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG