لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن خواستار وضع ممنوعیت بر ملکیت اسلحۀ تعرضی شد


یک فروشگاه اسلحه در ایالت مین ایالت متحده
یک فروشگاه اسلحه در ایالت مین ایالت متحده

پس از گلوله‌باری‌های مرگبار اخیر در ایالت متحده، جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز سه شنبه ۲۴ جنوری (چهارم دلو) از کانگرس این کشور خواست تا فوراً برای وضع ممنوعیت بر اسلحۀ تعرضی اقدام کند.

جو بایدن با نشر بیانیه‌ای گفت: "می‌دانیم که آفت خشونت مسلحانه در سرتاسر امریکا مستلزم اقدام قوی‌تر است. یکبار دیگر هر دو مجلس کانگرس را ترغیب می‌کنم تا فوراً اقدام کرده و طرح منع اسلحۀ تعرضی را به من بفرستند و برای مصوون نگهداشتن اجتماعات، مکاتب، محلات کار و خانه‌های امریکایی‌ها اقدام کنند."

گروهی از سناتوران امریکایی روز دوشنبه طرح "ممنوعیت اسلحۀ تهاجمی" و طرح دیگری را به اعضای کانگرس دوباره پیشکش کردند که بر اساس آن، سن مجاز برای خرید اسلحۀ تعرضی باید به ۲۱ سال باید افزایش یابد.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، شهروندان امریکا حق مالکیت اسلحه را داشته و بر اساس قانون کنترول اسلحه، هر شهروند ۱۸ ساله و سالمندتر امریکایی اجازه دارد اسلحه بخرد.

با اینحال، کانگرس ایالات متحده در ماه جون سال گذشته طرح کنترول اسلحه را تصویب و رییس جمهور جو بایدن فوراً آن را توشیح کرد.

این قانون فروش اسلحه را برای کسانی که خطرناک و تهدیدی برای امنیت عمومی تلقی می شوند، ممنوع می‌کند. علاوه بر آن،‌ این قانون برنامه‌های هزینهٔ صحت روانی را تامین می‌کند و هزینه بررسی پیشنهٔ خریداران اسلحه را که سن شان بین ۱۸ تا ۲۱ سال است، تامین می‌کند.

بسیاری از قانونگذاران جمهوریخواه ضمن ابراز مخالفت با این طرح استدلال می‌کنند که دموکرات‌ها در صدد سلب حق مردم برای دسترسی به سلاح استند، حقی که به گفتۀ آنان در قانون اساسی ایالات متحده مسجل شده است.

خشونت مسلحانه در ایالات متحده در سه دههٔ گذشته همواره رو به افزایش بوده است.

بر اساس آمار آرشیف خشونت مسلحانه از اول تا ۲۳ جنوری سال روان میلادی ۷۰ نفر در اثر خشونت مسلحانه، به شمول خودکشی، در ایالات متحده کشته و ۱۶۷ نفر دیگر زخمی شده اند.

آمار این آرشیف نشان می‌دهد که از اول جنوری ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسمبر ۲۰۲۲ میلادی، ۴۴۱۵۴ نفر در اثر خشونت با اسلحه در سراسر ایالات متحده کشته شده اند که در این میان، بیش از ۲۰ هزار نفر در خشونت‌های گوناگون از جمله قتل و گلوله‌باری جمعی کشته شده اند و ۲۴۰۹۰ نفر با اسلحه خودکشی کرده اند.

XS
SM
MD
LG