لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: برتری‌طلبی سفیدپوست را 'زهر' خوانده و محکوم کرد


جو بایدن، رییس جمهور امریکا،‌ به خاطر ابراز تسلیت با خانواده های قربانیان که در گلوله باری روز شنبه کشته شدند، به شهر بفلوی ایالت نیویارک سفر کرد

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه شنبه ۱۷ می (۲۷ ثور) گفت که نفرت در امریکا پیروز نخواهد شد.

آقای بایدن که روز سه شنبه به خاطر ابراز تسلیت با خانواده های قربانیان یک گلوله باری دسته جمعی به شهر بفلوی ایالت نیویارک رفته بود، خطاب به خانواده‌های قربانیان، مقام‌های محلی و عمله نجات گفت که روایت برتری سفید پوستان در امریکا حرف آخر را نخواهد زد.

در حملهٔ روز شنبه مهاجم ۱۸ سالۀ سفیدپوست که لباس نظامی و واسکت زره پوشیده بود، در داخل یک مغازۀ بزرگ بر مردم گلوله باری کرد که در اثر آن دست کم ۱۰ سیاه پوست کشته شدند.

آقای بایدن در جریان سفرش به نیویارک گفت که نوجوان مهاجم به قتل ۱۰ امریکایی‌-افریقایی تبار متهم است و با اشاره به گلوله باری در سوپرمارکیت شهر بفلو گفت: "آنچه اینجا رخ داد ساده و رک و راست است: تروریزم، تروریزم، تروریزم داخلی."

رییس جمهور ایالات متحده ضمن اینکه برتری‌جویی سفید پوستان را به مثابهٔ "زهر" توصیف کرد،‌ گفت که طرح چنین موضوع به خاطر تامین منافع سیاسی تحریک می‌شود. بایدن همچنین گفت که گلوله باری فرد مهاجم از" ایدلوژی منحرف" برتری جویی سفید پوستان الهام گرفته است.

رییس جمهور امریکا ضمن محکوم کردن افرادیکه به خاطر منافع سیاسی و قدرت، تفوق طلبی سفید پوستان را در ایالات متحده دامن می زنند،‌گفت که چنین طرز تفکر به مثابهٔ زهری است که در بدنهٔ سیاسی امریکا در حال دوران است.

رییس جمهور بایدن همچنان گفت که تنوع قومی در ایالات متحده یک نقطهٔ قوت این کشور است و ملت امریکا نباید توسط یک اقلیت دارای افکار نفرت انگیز، منحرف ساخته شود.

بایدن همچنین از تمام امریکایی‌ها به شمول اقوام مختلف و دارای سوابق متفاوت خواست تا با یک صدا مفکورهٔ برتری طلبی سفید پوستان را رد و محکوم کنند.

رییس جمهور امریکا در جریان سخنرانی‌اش همچنین خواهان وضع محدودیت به مالکیت و حمل سلاح در ایالات متحده شد.

بر اساس آمار آرشیف خشونت مسلحانه، از اول جنوری تا ۱۴ می سال روان ۲۰۰ مورد گلوله‌باری در امریکا ثبت شده است. آمار این آرشیف نشان می‌دهد که در این مدت در رویدادهای مختلف مسلحانه به شمول خودکشی با اسلحه کم از کم ۱۵۹۷۷ نفر جان باخته اند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، شهروندان این کشور حق داشتن و مالکیت اسلحه را دارند، اما این موضوع همواره یکی از مباحث داغ انتخاباتی و سیاسی در واشنگتن دی‌سی بوده است، زیرا سالانه هزاران نفر در اثر خشونت‌‌های مسلحانه در سراسر این کشور کشته و زخمی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG