لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار مرمی هاوان در ننگرهار جان نه کودک را گرفت


مقام‌های محلی طالبان در ننگرهار می‌گویند که در اثر انفجار یک مرمی هاوان در این ولایت، نه کودک کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

این انفجار روز دوشنبه ۱۰ جنوری (۲۰ جدی) در روستای "بیگانان" ولسوالی لعل‌پور ولایت ننگرهار به وقوع پیوست.

مقامات طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که این سر گلولۀ منفلق‌ ناشدۀ باقی مانده از جنگ در میان کودکان در بازار این روستا انفجار کرده و از آنان قربانی گرفت.

در اعلامیه آمده است که تمامی مجروحین این انفجار به شفاخانۀ حوزوی شهر جلال‌آباد انتقال داده شده و در حال حاضر تحت درمان قرار دارند.

این در حالی است که پیش از این، صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) از ادامۀ تلفات کودکان در اثر انفجار مواد منفلق ناشدۀ باقی‌مانده از جنگ در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، بیش از ۴۶۰ کودک در نتیجۀ خشونت‌ها کشته شده اند.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال در افغانستان اخیراً گفت که از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون، افغانستان بیشترین تلفات کودکان را در جهان داشته است.

این صندوق به تاریخ ۳۱ دسمبر (۱۰ جدی) با نشر گزارشی گفت که در ۱۶ سال گذشته، بیش از ۲۸ هزار و ۵۰۰ کودک در اثر درگیری‌های مسلحانه و انفجارها در این کشور کشته و زخمی شده اند.

یونیسف تعداد کشته‌ها و زخمیان کودکان افغان در این سال‌ها را جداگانه واضح نساخته است، اما افزود که این آمار، ۲۷ درصد کل تلفات کودکان در سراسر جهان را تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG