لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در محراق بحث امریکا و قطر


وزیر خارجه‌ای ایالات متحده روز یکشنبه ۱۷ اکتوبر (۲۵ میزان) با معاون صدراعظم و وزیر خارجه‌ای قطر در مورد وضعیت افغانستان صحبت کرد.

انتونی بلینکن در یک تویت ناوقت یکشنبه شب به وقت واشنگتن دی سی نوشته است که ایالات متحده از ادامه‌ای کمک‌های قطر و روابط دو جانبه عمیق میان دو کشور قدردانی می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، آقای بلینکن روز یکشنبه با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی در یک تماس تیلفونی در مورد اوضاع افغانستان بحث و گفتگو کرده است. اما این دپلومات ارشد ایالات متحده در مورد این بحث جزییات ارایه نکرده است.

قطر از معدود کشور‌های جهان است که از چندین سال به این سو میزبان دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پایتخت آن کشور، بوده است و روابط نزدیک با طالبان دارد.

توافق صلح میان طالبان و ایالات متحده در ماه فبروری ۲۰۲۰ در قطر امضا شد و پس از آنکه طالبان به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱ بر کابل مسلط شدند، قطر نقش عمده‌ای را در روند خروج شهروندان خارجی از این کشور بازی کرد.

اظهارات این دپلومات ارشد ایالات متحده یک هفته پس از آن بیان شد که امیر خان متقی،‌ سرپرست وزارت خارجه‌ای طالبان در راس یک هیات وارد دوحه، پایتخت قطر شد و با مقام‌های ایالات متحده و اتحادیه‌ای اروپا گفتگو کرد.

وزارت خارجۀ ایالات متحده به تاریخ۱۰ اکتوبر (۱۸ میزان) گفت که مباحث با مقام‌های طالبان در دوحه " صریح و حرفه‌ای " بود.

اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفت که طالبان بر اساس "عملکرد‌شان مورد قضاوت قرار خواهند گرفته، نه حرف‌های شان."

آقای پرایس با نشر اعلامیه‌ای همچنین گفتکه مسایل مرتبط به امنیت، مبارزه با دهشت‌افگنی،‌ خروج مصوون شهروندان امریکا، سایر شهروندان خارجی و شرکای افغان آنان، با هیات طالبان در دوحه مورد بحث قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا همچنین گفت که مسایل حقوق‌بشر و مشارکت زنان و دختران در همه عرصه‌ها در این گفتگو مورد بحث قرار گرفت. اما مقام‌های طالبان در مورد حقوق و مشارکت زنان تبصرۀ نکردند.

طالبان نیز گفتند که گفتگو‌ها با مقام‌های ایالات متحده که به تاریخ نهم و دهم اکتوبر ۲۰۲۱ در دوحه صورت گرفت "به خوبی پیش رفت."

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در دوحه،‌ با نشر اعلامیه‌ای گفت که گفتگوها "همه مسایل مربوط را در بر گرفت و تلاش‌ها برای بهبود روابط دپلوماتیک" روی دست گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG