لینک های دسترسی

Breaking News

قطر: به رسمیت شناختن طالبان در اولویت قرار ندارد


نماینده ویژه وزیر خارجهٔ قطر می‌گوید که کشورش معتقد است که به رسمیت شناختن دولت طالبان در افغانستان در اولویت قرار نداشته و تمرکز باید بر تعامل با ادارهٔ جدید و پاسخگویی به بحران بشری در این کشور باشد.

مطلق القحطانی روز سه شنبه ۱۲ اکتوبر (۲۰ میزان‌) از کشورهای جهان خواست تا با دولت طالبان همکاری عمیق‌تری داشته باشند.

آقای القحطانی همچنین از طالبان خواست تا به عنوان یک دولت "مسوول" عمل کرده و برای زنان حق کار و برای دختران حق تحصیل را بدهند.

نمایندهٔ ویژه وزیر خارجه قطر که در یک نشست امنیتی در دوحه صبحت می‌کرد، گفت: "ما فکر می کنیم این (به رسمیت شناختن) اولویت ندارد. آنچه در حال حاضر الولیت دارد کمک‌های بشردوستانه، آموزش و خروج مصوون مردم است."

آقای القحطانی گفت که بهترین گزینه فعلاً "تشریک مساعی، همکاری و مساعدت بیشتر " است و طالبان نیز باید به سوی یک دولت همه شمول که در آن افغان‌ها "آینده خود را تعیین کنند" حرکت کند.

طالبان تقریباً دو ماه پس از تسلط بر کشور هنوز هم تلاش دارند تا با کشورهای دیگر روابط دپلوماتیک ایجاد کنند و از بحران اقتصادی در افغانستان جلوگیری کنند.

اما این گروه تاکنون به بازگشت دختران به مکاتب متوسطه و لیسه که یکی از خواسته‌های کلیدی جامعه بین المللی است، لبیک نگفته اند.

آقای قحطانی گفت که ممنوعیت تحصیل دختران " از دیدگاه دین (اسلامی) قابل قبول نیست".

قطر، که میزبان مذاکرات بین طالبان و مقامات غربی است یکی از کشورهای دارای نفوذ بر طالبان است. این کشور میزبان دفتر سیاسی طالبان بوده و مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان را نیز تسهیل کرد که در نهایت منتج توافقنامه میان این جوانب و خروج نیروهای خارجی از افغانستان شد.

XS
SM
MD
LG