لینک های دسترسی

Breaking News

ایالات متحده به ارزش دو میلیارد دالر کمک نظامی به اوکراین فراهم می‌کند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده (چپ) در جریان کنفرانس خبری با دیمیتری کولیبا، وزیر خارجهٔ اوکراین در شهر کیف، تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۴
انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده (چپ) در جریان کنفرانس خبری با دیمیتری کولیبا، وزیر خارجهٔ اوکراین در شهر کیف، تاریخ ۱۵ می ۲۰۲۴

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۵ می (۲۶ ثور) گفت که به ارزش دو میلیارد دالر کمک نظامی امریکا در اختیار نیروهای اوکراینی قرار می‌گیرد.

این کمک نظامی بخشی از بستهٔ کمکی ۶۱ میلیارد دالری است که کانگرس ایالات متحده چند هفته پیش و در پی ماه‌‌ها چانه زنی با حکومت رییس جمهور جو بایدن آن را تصویب کرد.

بلینکن در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای اوکراینی‌اش گفت که هدف از این کمک نظامی این است که "تسلیحات همین امروز" فراهم شود و نیز از آن برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های اوکراین و خریداری تجهیز ات نظامی از دیگر کشورها استفاده شود.

دیمیتری کولیبا، وزیر خارجهٔ اوکراین، در این کنفرانس خبری در شهر کیف، یکبار دیگر تاکید کرد که اوکراین به گونه فوری به هفت دستگاه دیگر دافع هوا نیاز دارد. او گفت که تنها منطقهٔ خارکیف که هفتهٔ گذشته هدف حملات روسیه قرار گرفت به دو دستگاه جدید دافع هوا نیاز دارد.

وزیر خارجهٔ اوکراین همچنین گفت که تسلیحات و تجهیزات نظامی به قوای مسلح اوکراین باید هرچه زودتر منتقل شود.

بلینکن روز سه شنبه در دیدار با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، گفت: "کمک‌ ها اکنون در راه است. مقداری از آن از قبل رسیده و کمک‌های بیشتر در حال رسیدن است."

بلینکن صبح سه‌شنبه در یک سفر غیرمنتظره و از پیش اعلام نا شده توسط قطار به کیف وارد شد.

درست چند روز پیش از ورود بلینکن به کیف، نیروهای روسی تهاجم جدید نظامی را بر خارکیف آغاز کرده و با ایجاد جبههٔ جدید جنگ، نظامیان اوکراینی را زیر فشار بیشتر قرار داد.

در چند ماه گذشته، نیروهای اوکراینی به گونهٔ پیهم در میدان‌های جنگ علیه نظامیان روسی عقب رانده می‌شوند، زیرا نیروهای روسی از کمبود تسلیحات و نیروی اوکراین استفاده کرده و به پیشروی ادامه می‌دهد.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس کار گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG