لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا حملات شورشیان حوثی یمن به عربستان را محکوم کرد


انتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ ایالات متحده

وزیر خارجهٔ ایالات متحده روز دوشنبه ۲۱ مارچ‌‌ (اول حمل) حملات شورشیان حوثی یمن بر مناطق غیر نظامی عربستان سعودی را محکوم کرد.

انتونی بلینکن روز دوشنبه در یک تویت نوشت: "ما حملهٔ آخر هفته بر عربستان سعودی را که توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران صورت گرفت، محکوم می‌کنیم و به حمایت خود از عربستان سعودی ادامه می‌دهیم تا از قلمرو خود دفاع کند."

این دپلومات ارشد ایالات متحده در این تویت همچنین نوشته است که شورشیان حوثی یمن،‌ زیر بنا ها، مکاتب و محلات کار در عربستان سعودی را هدف قرار داده اند و "این حملات علیه غیر نظامیان باید متوقف شود."

پیش از این،‌ جیک سولیوان،‌ مشاور امنیت ملی قصر سفید، یکشنبه شب با نشر اعلامیه‌ای حملات شورشیان حوثی یمن بر "زیربنا‌های غیر نظامی در عربستان'' را محکوم کرد و گفت که ایران برای حوثی‌ها ''میزایل و طیاره‌های بی‌سرنشین'' را فراهم می‌کند.

در همین حال،‌روزنامه وال استریت ژورنال چاپ امریکا یکشنبه شب به نقل از مقام های ارشد ایالات متحده گزارش داد که حکومت جو بایدن، رییس جمهوری امریکا، شمار قابل ملاحظه‌ای دستگاه های دفاع راکتی پتریوت (Patriot) را در جریان ماه گذشته میلادی به عربستان سعودی انتقال داد.

این روزنامه امریکایی گزارش داده است که فراهم آوری میزایل های پتریوت به درخواست اضطراری ریاض پس از آن صورت گرفت که عربستان سعودی مورد حملات میزایلی و طیاره‌های بی‌سرنشین حوثی‌های یمن قرار گرفت.

پس از آنکه شورشیان حوثی یمن در سال ۲۰۱۴ میلادی، صنعا، پایتخت یمن، را به تصرف خود آوردند، شهر بندری عدن به پایگاه اصلی حکومت یمن تبدیل شده است، حکومتی که از سوی جامعهٔ بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

ایتلافی به رهبری عربستان سعودی از ماه مارچ ۲۰۱۵ میلادی به این، از حکومت مخلوع عبدربه منصور هادی، بر ضد شورشیان حوثی حمایت کرده است.

بر اساس معلومات ملل متحد، در جنگ یمن کم و بیش۳۷۷ هزار نفر کشته شده است و اکثر مردم این کشور با کمبود نیازمندی‌های اولیه از جمله غذا،‌ خدمات صحی و آب آشامیدنی مواجه است.

علاوه بر آن، میلیون‌ها شهروند یمنی در جریان جنگ این کشور از خانه‌های‌شان بی‌جا شده اند و ملل متحد گفته است که این کشور جنگ زده با بدترین بحران بشری دست و پنجه نرم می‌کند.

XS
SM
MD
LG