لینک های دسترسی

Breaking News

شورشیان حوثی یمن از حملات بیشتر بر امارات هشدار دادند


در حملهٔ روز دوشنبه حوثی های یمن سه نفر به شمول دو شهروند هند و یک شهروند پاکستان کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند

شورشیان حوثی یمن هشدار داده اند که آنان ممکن تاسیسات بیشتر را در امارات متحدهٔ عرب مورد حمله قرار دهند.

این هشدار پس از آن صادر شد که شورشیان حوثی یمن مسوولیت حملهٔ میزایلی و طیارهٔ بدون‌سرنشین (درون) روز دوشنبه بر امارت متحدهٔ عرب را بر عهده گرفتند، حملاتیکه در اثر آن، سه نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

به گفتهٔ پولیس، دو شهروند هند و یک شهروند پاکستان در این حملات کشته شدند و شش نفر دیگر که هویت آنان مشخص نشده است، زخمی شده اند.

پولیس شهر ابو ظبی گفته است که این حملات سه تانکر تیل را در یکی از تاسیسات نفتی آن کشور هدف قرار دادند و موجب آتش‌سوزی در میدان هوایی‌بین‌المللی ابوظبی نیز شد.

پولیس گفته است که میدان هوایی‌بین المللی ابوظبی به طور قابل ملاحظه تخریب نشده است.

یک سخنگوی شورشیان یمن ضمن گرفتن مسوولیت این حملات گفته است که حمله بر مراکز اقتصادی امارات یک اقدام تلافی جویانه در برابر این کشور حوزهٔ خلیج به خاطر نقش نظامی آن کشور در حملات نظامی هفتهٔ گذشته در یمن است.

منابع حوثی‌ها در صنعا، پایتخت یمن، به رسانه‌های عربی گفته اند که آنان هشت حملهٔ دورن و ۱۰ میزایل را بر امارات متحدهٔ عرب شلیک کرده اند.

در واکنش به این حمله، ایتلاف به رهبری عربستان سعودی، شورشیان حوثی را در ولایت مارب هدف حمله قرار داد.

واکنش‌ها به حملات

عبدالله بن زايد بن سلطان ال نهيان،‌ وزیر خارجهٔ امارات متحدهٔ‌ عرب، حملات حوثی‌های یمن را محکوم کرده و هشدار داده است که این حملات "بی مجازات نمی ماند".

آقای نهیان گفته است که کشورش حق دارد تا در برابر حملات "تروریستی'' پاسخ بدهد.

در همین حال، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید،‌ گفته است که ایالات متحده با امارات متحدهٔ عرب و شرکای بین‌المللی خود کار می‌کند تا شورشیان حوثی یمن را پاسخگو بسازد.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز دوشنبه شب به وقت شرق امریکا، با نشر اعلامیه‌ای حملات حوثی در ابوظبی را محکوم کرده و گفته است که واشنگتن در کنار شرکای امارتی خود ثابت قدم ایستاده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا در این اعلامیه گفته است که شورشیان حوثی‌ با این حملات "تروریستی" "تاسیسات غیرنظامی'' از جمله میدان هوایی بین‌المللی ابوظبی را هدف قرار داده اند و ''افراد بی‌گناه را کشتند و زخمی کردند".

انتونی گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد،‌ این حملات را محکوم کرده و از همه جناح‌ها خواسته است تا از "حداکثر خویشتن‌داری کار بگیرند و از تشدید تنش جلوگیری کنند".

ژان ایو لودریان،‌ وزیر خارجهٔ فرانسه، ضمن محکوم‌کردن این حملات، گفته است که این اقدام، ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

امارات متحدهٔ عرب بخشی از ایتلاف به رهبری عربستان سعودی است که از مارچ ۲۰۱۵ میلادی، شورشیان حوثی یمن را هدف حملات قرار داده است و قوای یمنی را در برابر شورشیان حوثی، آموزش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG