لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: ایران مسیر غلط را در پیش گرفته است 


وزیر خارجهٔ ایالات متحده می‌گوید که ایران پیرامون توافقنامهٔ هسته‌ای مسیر غلطی را در پیش گرفته است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده به نقل از انتونی بلینکن تویت کرده که گفته است ایران به گونه متداوم گام‌های برداشته که محدودیت‌های متعدد توافقنامهٔ هسته‌ای را برداشته و برنامهٔ هسته‌ای خویش را کمتر نه بلکه بیشتر خطرناک ساخته است.

وزیر خارجهٔ امریکا گفته است که ایران باید دوباره براساس مکلفیت‌هایش عمل کند.

این در حالی است که رییس جمهور ایران نیز امروز هفتم مارچ (۱۷ حوت) گفت که کشوراش آماده است همزمان با رفع تعزیرات اقتصادی امریکا به تعهداتش عمل کند.

او گفت: "ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم های غیرقانونی امریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند."

رییس جمهور ایران با انتقاد بر بریتانیا، فرانسه و آلمان که از امضا کنندگان توافقنامهٔ هسته‌ای استند برای آنچه که او آنرا عدم عمل به تعهدات شان در توافقنامه خواند مورد انتقاد قرار داد.

او افزود که "تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است، اما این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد".

این در حالی است که جوبایدن، رییس جمهور ایالات متحده ضمن اشاره به احیای مجدد این توافقنامه، تاکید کرده است که ایران باید نخست به تعهدات هسته‌ای خویش برگردد.

دونالد ترمپ،‌ رییس جمهور پیشین ایالات متحده به گونهٔ یک جانبه در سال ۲۰۱۸ از این توافقنامه بیرون شد و تعزیرات بر ایران را از سر گرفت.

در واکنش به این اقدام، ایران در ماه های اخیر به نقض توافقنامۀ هسته‌ای سرعت بخشیده و بر اساس آخرین گزارش ادارۀ بین المللی انرژی اتمی، ایران ۲۱۰۵ کیلوگرام یورانیم را در ذخایر خود دارد. کارشناسان معمولاً می گویند ۱۰۵۰ کیلوگرام یورانیم کم غنی شده می‌تواند مجدداً در حدود ۹۰ در صد غنی سازی شده و برای ساختن سلاح‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG