لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر مساجد نیوزیلند؛ به دو مرد مسلمان عالی‌ترین جایزۀ شجاعت داده شد


جسیندا اردرن، صدر اعظم نیوزیلند در حال رونمایی بنای یادبود از قربانیان حمله بر مساجد شهر کرایستچرچ
جسیندا اردرن، صدر اعظم نیوزیلند در حال رونمایی بنای یادبود از قربانیان حمله بر مساجد شهر کرایستچرچ

به دو شهروند مسلمان نیوزیلند به خاطر دلیری در جریان حملۀ مسلحانه سال ۲۰۱۹ بر مساجد شهر کرایستچرچ آن کشور عالی‌ترین جایزۀ شجاعت داده شد. در آن حمله ۵۱ نمازگزار مسلمان کشته شدند.

نعیم رشید که در جریان حملۀ مهاجم مسلح کشته شد و عبدالعزیز که از این حمله جان سالم به در برد، روز چهارشنبه ۱۵ دسمبر (۲۴ قوس) به خاطر تبارز "شجاعت در جریان یک وضعیت به شدت خطرناک" مستحق دریافت مدال صلیب نیوزیلند شناخته شدند.

جسیندا اردرن، صدر اعظم نیوزیلند گفت که این مدال، که پیش از این فقط دوبار دیگر تفویض شده است، معادل صلیب ویکتوریا – عالی‌ترین مدال نظامی – نیوزیلند است.

هشت نفر دیگر به شمول دو افسر پولیس که مهاجم مسلح حمله بر مساجد را در هنگام فرار دستگیر کردند، نیز مدال‌های دیگری را دریافت کردند. خانم اردرن گفت که اگر شجاعت این افراد نمی‌بود شاید امروز آمار تلفات حمله بر مساجد بیشتر می‌بود.

صدر اعظم نیوزیلند گفت: "شجاعتی را که این نیوزیلندی‌ها به نمایش گذاشتند، از خودگذری فوق‌العاده زیاد بود. آنان به خاطر آنچه در آن روز انجام دادند، عمیق‌ترین مراتب احترام و امتنان ما را با خود دارند."

برینتون تارانت، برتری طلب سفید پوست آسترالیایی در ماه مارچ سال ۲۰۱۹ در شهر کرایستچرچ نیوزیلند در هنگام ادای نماز جمعه بر دو مسجد گلوله باری کرد، ۵۱ نمازگزار را به قتل رساند و ۴۰ نفر دیگر را زخمی کرد. زنان و کودکان نیز شامل قربانیان بودند.

عبدالعزیر، مردم مسلمان نیوزیلندی که در هنگام حمله بر مهاجم تاخت و او را مجبور به فرار کرد
عبدالعزیر، مردم مسلمان نیوزیلندی که در هنگام حمله بر مهاجم تاخت و او را مجبور به فرار کرد

رشید که در هنگام حمله بر مسجد النور در داخل مسجد بود، با آنکه از ناحیۀ شانه زخمی شده بود بر تارانت حمله کرد و او را به زمین کوبید، تا اینکه تارانت این مرد مسلمان و پسرش طلحه را به گلوله بست و از پا درآورد. شهامت رشید سبب شد که مهاجم برای لحظاتی با وی دست و گریبان شود و فرصتی مهیا شود که شمار زیاد نمازگزاران از مسجد فرار کنند.

عزیز نیز با تارانت زمانی مقابله کرد که وی پس از حمله بر مسجد النور به سمت لینوود رفته بود. او ماشین تادیات کریدت کارت را به سوی تارانت پرتاب کرده و موفق شده بود که وی را به بیرون از مسجد بکشاند.

پس از آنکه عزیز یکی از تفنگ‌های خالی تارانت را برداشته و آن را به سوی وی نشانه گرفته بود، مهاجم از ترس اینکه مبادا تفنگ مرمی داشته باشد دست از حمله بر نمازگزاران دیگر کشیده و پا به فرار گذاشته بود.

یک محکمه سال گذشته تارانت را به حبس ابد محکوم کرد و عمل وی را "شرارت آمیز" و "غیرانسانی" خواند.

XS
SM
MD
LG