لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات بریتانیایی یک نظامی پیشین این کشور را از افغانستان بیرون کردند


یک سرباز پیشین بریتانیایی که ماه گذشته توسط طالبان بازداشت شده بود، امروز با مقامات بریتانیایی از کابل به مقصد دوحه پرواز کرد.

یک منبع دپلوماتیک به فرانس‌پرس گفت که بن سلیتر ۳۷ ساله پس از ملاقات یک هیات بریتانیایی با مقامات طالبان، از کابل بیرون شد.

روزنامهٔ دی سن بریتانیا گزارش داد که بن والس، وزیر دفاع بریتانیا روند انتقال این نظامی پیشین را مستقیماً نظارت می‌کرد.

روزنامهٔ دی دیلی تیلیگراف گزارش داده است که این عضو پیشین پولیس نظامی شاهی بریتانیا زنجیره‌ای از سازمان‌های غیر دولتی را در افغانستان به پیش می‌برد.

طالبان ماه گذشته پس از آن او را برای مدت کوتاه بازداشت کردند که او تلاش داشت ۴۰۰ تن از کارمندان افغان‌اش را به پاکستان و از آنجا به بریتانیا انتقال دهد.

طالبان سپس سلیتر را رها کردند و به او گفتند که از طریق مرز زمینی، فقط می‌تواند یک کارمند را با خود ببرد.

بن سلیتر علناً از وزارت خارجهٔ بریتانیا به دلیل عدم صدور ویزهٔ به موقع برای کارمندانش انتقاد شدید کرده بود. او گفته بود که مقامات بریتانیایی را در مورد برنامهٔ فرارش در جریان گذاشته بود و از آنان خواسته بود که زمینهٔ عبور از مرز را برای او و کارمندان‌اش تسهیل کنند.

ملاقات مقامات

سامن گس، نمایندهٔ ارشد صدر اعظم بریتانیا و شارژدافیر ماموریت این کشور برای افغانستان در دوحه، امروز پنجم اکتوبر (۱۳ میزان) با مقامات گروه طالبان، به شمول ملا عبدالغنی برادر، معاون کابینهٔ سرپرست طالبان و مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ گروه طالبان در کابل ملاقات کردند.

مقامات بریتانیایی چگونگی کمک برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان را با مقامات طالبان به بحث گرفتند.

حکومت بریتانیا با نشر اعلامیه‌ای گفت که اهمیت جلوگیری از مبدل شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستان و گذار مصوون به آنعده افغان‌های که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، از موضوعات عمدهٔ مورد بحث میان دو طرف بود.

مقامات بریتانیایی در جریان این ملاقات بر حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها در افغانستان تاکید کردند.

این در حالی است که عفو بین الملل امروز گروه طالبان را به کشتن ۱۳ تن از اقلیت هزاره در دایکندی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG