لینک های دسترسی

Breaking News

کانادا به تقاضای امریکا ۱۰۰۰ مهاجر افغان را می پذیرد


منابع گفته اند که حکومت کانادا کم و بیش ۱۰۰۰ شهروند افغانستان را که به دلیل مسلط شدن طالبان کشور‌شان را ترک کرده و در امارات متحدهٔ عرب به سر می‌برند، می پذیرد.

خبرگزاری رویترز از قول هفت منبع مختلف گزارش داده است که حکومت کانادا آنعده از شهروندان افغانستان را می پذیرد که کم و بیش از یک سال به این سو در یکی از کمپ‌های مهاجرین در امارات متحدهٔ عرب به سر می برند و انتطار دارند در ایالات متحده و یک کشور سومی مسکن گزین شوند.

این منابع همچنین به خبرگزاری رویترز گفته اند که حکومت کانادا به تقاضای ایالات متحده پاسخ مثبت داده است تا شماری از ۵۰۰۰ شهروند افغان را که در شهر ابوظبی مستقر اند، قبول کند.

مقام‌های کانادا گفته اند که حالا اسناد شماری از پناهجویان افغان مستقر در کمپ مهاجرین امارات را زیر بررسی دارد تا مشخص شود که آیا آنان شرایط پذیرش به کانادا را دارند یا خیر.

این نخستین بار است که کانادا قرار است شماری از شهروندان افغانستان را بپذیرد که با حکومت کانادا در افغانستان کار نکرده اند.

منابع گفته اند افرادی واجد شرایط پذیرش این کشور می شوند که مربوط اقلیت‌های مذهبی، زنان، کارمندان خدمات عامه، فعالان اجتماعی و خبرنگاران باشند.

این منابع گفته اند، حکومت کانادا علاوه بر پذیرش ۱۰۰۰ تن از پناهجویان افغان به درخواست ایالات متحده، ۵۰۰ افغان دیگر را نیز که در کمپ مهاجرین امارات به سر می برند، خواهد پذیرفت.

یک منبع ایالات متحده که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، نیز تایید کرده است که حکومت کانادا اسکان مجدد افغان‌های مقیم کمپ مهاجرین در امارت را می پذیرد و روند انتقال آنان در ماه جاری میلادی آغاز و تا آخر ماه اکتوبر به پایان خواهد رسید.

سفارت کانادا در ابوظبی در پاسخ به سوالی با اشاره به اعلامیهٔ وزارت مهاجرین کانادا گفت که اولویت اتاوا، پایتخت کانادا، حمایت از افغان‌های آسیب پذیر است.

اما مقام های ایالات متحده و امارات در ابوظبی در این مورد تبصره نکرده اند.

منابع گفته اند که علاوه بر ۱۰۰۰ شهروند افغانستان که قرار است توسط حکومت کانادا پذیرفته شود، ۱۰۰۰ شهروند دیگر افغان در کمپ مهاجرین امارات نیز به سر می برند، اما آنان واجد شرایط اسکان مجدد به ایالات متحده نیستند و باید در یک کشور دیگر اسکان مجدد شوند.

مقام‌های ایالات متحده گفته اند که هیچ یک از افغان‌هایی که در کمپ‌های امارات متحدهٔ عرب به سر می برند،‌ جبراً به افغانستان اخراج نخواهند شد و واشنگتن با امارات و سایر کشور‌ها کار می کند تا شرایط اسکان مجدد این افغان‌ها مساعد شود.

امارات متحدهٔ عرب که شریک امنیتی نزدیک ایالات متحده است، سال گذشته توافق کرد تا هزاران تن از شهروندان افغان را که در جریان روند تخلیه به آن کشور انتقال داده شدند، موقتاً در کمپ‌های مهاجرین پناه بدهد.

از سال گذشته تا حال، بیش از ۱۰ هزار افغان از امارات متحدهٔ‌ عرب به ایالات متحده انتقال داده شده اند. شماری از افغان‌ها به سایر کشور انتقال داده شده اند که در گذشته با حکومت‌های آنان در افغانستان همکاری داشتند.

طی پروسه تخلیه از افغانستان، حدود ۱۲۰۰۰ افغان به کمپ ابوظبی و یک کمپ نزدیک آن منتقل شدند. امارات متحده عربی مانند سایر کشور‌های حوزه خلیج، مهاجر پذیر نیست.

در این مدت،‌ مهاجران افغان در کمپ مهاجرین امارات متحدهٔ عرب چندین بار دست به اعتراض زدند. این افغان‌ها شکایت داشتند که معلومات در مورد اسکان مجدد با آنان شریک ساخته نمی شود و روند اسکان مجدد شفاف نیست. منابع گفته اند که دست کم یکی از این مهاجران تلاش به خودکشی کرد.

قبل از این، وزارت مهاجرین کانادا گفته بود که تا سال ۲۰۲۴ میلادی، دست کم ۴۰ هزار افغان‌های آسیب پذیر را خواهد پذیرفت. به گفتهٔ این وزارت، تا حال ۱۷ هزار و ۶۵۰ افغان را پذیرفته است.

ایالات متحدهٔ امریکا از اگست ۲۰۲۱ میلادی تا حال بیش از ۸۵ هزار افغان را به این کشور انتقال داده است و هنوز هم روند انتقال افغان‌ها ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG