لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در امریکا؛ برخی محدودیت‌ها بر واکسین شدگان سهل شد


مقام‌های صحی حکومت ایالات متحده گفته است که آن عده امریکایی‌هایی که دوزهای لازمی واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده باشند، می‌توانند بدون پوشیدن ماسک یا حفظ فاصلۀ فزیکی با همدیگر در فضای سربسته نشست و تجمع کنند.

مرکز وقایه و کنترول امراض ایالات متحده گفته است که افراد واکسین شده – کسانی‌که هر دو دوز واکسین مودرنا یا فایزر و یا واکسین تک دوز جانسن و جانسن را دریافت کرده باشند – خطری را متوجه افراد واکسین ناشده، نمی‌کنند.

با افزایش شمار بزرگسالان امریکایی که واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند، تقاضا برای کاهش محدودیت‌ها بر واکسین شدگان افزایش یافته است تا آنان بتوانند آزادنه اعضای خانواده‌های شان را ملاقات و سیر و سفر کنند.

شواهد فزاینده در دست است که کسانیکه واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند، سبب انتشار این بیماری نمی‌شوند، با اینحال دانشمندان در تلاش اند تا پی ببرند که معافیت ایجاد شده توسط واکسین تا چه مدت دوام می‌کند.

اما بر اساس سفارش جدید، کسانیکه واکسین هم شده اند باید در اماکن عامه ماسک بپوشند، فاصلۀ فزیکی را رعایت کنند و از حضور در تجمعات بزرگ بپرهیزند.

همچنین کسانیکه واکسین شده اند در صورت تماس با کسی که به کووید۱۹ مبتلا شده باشد، مکلف به قرنطین و انجام آزمایش نیستند، اما باید برای دو هفته مراقب بروز اعراض و علایم کووید۱۹ باشند و در صورت بروز اعراض و علایم فوراً آزمایش تشخیص کووید۱۹ را انجام دهند.

به گفتۀ مقام‌های صحی، دو هفته پس از دریافت آخرین دوز لازمی واکسین کووید۱۹، یک فرد کاملاً واکسین شده پنداشته می‌شود. بر اساس آمار رسمی، تا کنون حدود ۳۰ میلیون نفر – نزدیک به نه درصد جمعیت امریکا – کاملاً واکسین شده اند.

تطبیق نخستین واکسین‌ کووید۱۹ در ایالات متحده در ماه دسمبر سال گذشته آغاز شد که در دو روز و به فاصلۀ دو هفته میان هر دوز تطبیق می‌شد، اما از ماه جنوری به اینسو شمار واکسین شدگان رو به افزایش بوده است.

XS
SM
MD
LG