لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد چین و پاکستان به ارسال کمک‌های بشری به افغانستان


سفیر چین در افغانستان در دیدار با مقام‌های طالبان گفته است که کشورش به کمک‌های مالی و طبی به این کشور ادامه خواهد داد.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان ناوقت روز یکشنبه ۱۹سپتمبر (۲۸ سنبله) گفت که وانگ یو، سفیر چین در دیدار با سرپرست این وزارت گفته است که کشورش آماده است بدون قید و شرط به افغانستان همکاری و مساعدت کند.

این وزارت به نقل از آقای یو گفته است که در آینده نزدیک چین ۱۵ میلیون دالر و سه میلیون دوز واکسین کووید۱۹ به این کشور کمک خواهد کرد.

بر اساس معلومات این وزارت این کمک‌های چین تا فرا رسیدن فصل زمستان به افغانستان خواهد رسید. پیش از این نیز سفارت چین در کابل از کمک یک میلیون دوز واکسین ضد کروناویروس به افغانستان خبر داده بود.

هفته گذشته روسای جمهور روسیه و چین در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان تمایل شان را به کمک با گروه طالبان ابراز کردند.

شی جینپنگ، رییس جمهور چین در این نشست از جناح‌های ذیدخل در افغانستان خواست تا تروریزم را محو کنند. رییس جمهور چین تعهد کرد که کمک‌های بیشتری را به افغانستان فراهم خواهد کرد.

آقای شی افزود که طالبان باید رهنمایی شود تا بیشتر باز و همه شمول باشد و پالیسی‌های داخلی و خارجی میانه‌رو را دنبال کند.

در این حال، پاکستان از ادامۀ کمک‌هایش به افغانستان خبر داد و روز گذشته ۱۳ لاری از کمک‌های این کشور از طریق مرز تورخم وارد افغانستان شد.

سفارت پاکستان در کابل گفت که این نخستین محمولۀ کمک‌های بشر دوستانۀ پاکستان است.

این کمک‌ها که شامل آرد، روغن، برنج و شکر است که به مقام‌های طالبان در مرز دو کشور تسلیم داده شد. مقام‌های پاکستانی گفته اند که کمک‌های بشردوستانۀ شان را به هدف جلوگیری از بحران انسانی در این کشور ادامه خواهند داد.

این در حالی است که ملل متحد به تاریخ پنجم سپتمبر (۱۴ سنبله)‌ گفت که افغانستان با بحران انسانی مواجه است و در حال حاضر، ۱۸ میلیون نفر که بیش از نیم جمعیت آن کشور می‌شود،‌ به خاطر ادامهٔ بقای شان به کمک های بشری نیاز دارند.

این سازمان گفته است که ۳۳ در صد جمعیت افغانستان نمی‌داند که یک وقت غذای بعدی شان از کجا فراهم خواهد شد و بیش از ۵۰ درصد کودکان زیر پنج سال، با خطر شدید سو تغذیه مواجه اند.

XS
SM
MD
LG