لینک های دسترسی

Breaking News

کنگرۀ جهانی اویغور: چین مسلمانان اویغور را از روزه گرفتن منع کرد


کنگره جهانی اویغور می‌گوید حکومت چین به مسلمانان باشندۀ ولایت شین‌ژیانگ آن کشور دستور داده است که در ماه رمضان روزه نگیرند.

این کنگره که مقر آن در آلمان است گفته است که به مسلمانان شین‌ژیانگ همچنان گوشزد شده که در صورت شناسایی روزه داران، مقام‌ها را آگاه کنند.

این نهاد مدافع حقوق اویغورها همچنان ادعا کرده است که برای کسانیکه از این امر سرپیچی می‌کنند جزای سخت تعیین شده است، اما در مورد مجازات جزییاتی ارایه نشده است.

حتا مسلمانان اویغور که وفادار به حکومت چین اند نیز به گفتۀ مسوولان کنگرۀ جهانی اویغور زیر نظر مقام‌های چینی اند تا اطمینان حاصل شود که آیا آنان واقعا انجام فرایض و مناسک اسلامی را ترک کرده اند یا خیر.

کنگرۀ جهانی اویغور همچنین گفته است که به تمام محصلان در چین امر شده است تا هفتۀ سه روز در طعام‌خانۀ پوهنتون‌ها غذای چاشت را صرف کنند و کسانیکه چنین نکنند، به کمپ‌های کار اجباری فرستاده خواهند شد.

دیدبان حقوق بشر هفتۀ گذشته گزارش داد که حکومت چین با استفادۀ گسترده از اپلکیشن های "نظارت جمعی" اقلیت مسلمان اویغور را در ولایت شین‌ژیانگ آن کشور پیگرد کرده و آنان را بازداشت می‌کند.

پیش از این نیز حکومت چین در چندین مورد مقررات سختگیرانه از جمله عدم انجام مناسک اسلامی و منع فروش محصولات حلال را بر مسلمانان اویغور وضع کرده بود.

جمعیت ولایت شین‌ژیانگ چین حدود ۱۳ میلیون نفر تخمین شده است که اکثریت آنان مسلمانان اویغور استند.

ایالات متحده و شمار دیگر از کشورهای غربی گفته اند که حکومت چین حدود یک میلیون نفر از مسلمانان ساکن در شین‌ژیانگ را در آنچه "کمپ‌های کار اجباری" عنوان شده است، نگهداری می‌کند.

اما بیجینگ از این کمپ‌ها به نام "مراکز آموزش‌های حرفه‌ای" یاد کرده و اتهامات بدرفتاری در برابر جمعیت مسلمان این کشور را ناشی از "انگیزه های سیاسی" خوانده است.

XS
SM
MD
LG