لینک های دسترسی

Breaking News

انتقاد تند دیدبان حقوق بشر از برخورد چین با مسلمانان اویغور


دیدبان حقوق بشر می‌گوید، چین در برخوردش با اقلیت‌های مسلمان اویغور، مرتکب ‌"جرایم علیه بشریت" شده است.

این سازمان با انتشار یک گزارش مفصل به روز دوشنبه، ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) گفت که دولت چین، بیش از یک میلیون مسلمان اویغور را در مناطق غربی شین‌ژیانگ زندانی کرده و میلیون‌ها نفر دیگر را تحت نظارت سختگیرانه قرار داده است.

در این گزارش آمده است: "دولت چین در برخورد با مسلمانان ترک زبان، مرتکب جرایم علیه بشریت شده و به ارتکاب این جرایم ادامه می‌دهد. هدف ظاهری دولت چین از ایجاد کمپ‌ها، از بین بردن فرهنگ و مذهب مسلمانان ترک‌زبان است." گزارش در این رابطه به صورت مشخص از اویغورها، قزاق‌ها، قرغیزها و سایر اقلیت‌های خانوادهٔ ترکی در شین‌ژیانگ نام برده است.

این گزارش دولت چین را به زندانی کردن‌های غیرقانونی، شکنجه و قتل اویغورها متهم کرده و گفته که این برخورد، ناقض اعلامیه‌های حقوق بشری و نیز قوانین منع کار اجباری و بدرفتاری‌های جنسی است.

براساس این گزارش، بدرفتاری چین با اقلیت‌های مسلمان بیش از دو دهه ادامه داشته، اما این وضعیت به ویژه از سال ۲۰۱۳ به این طرف وخیم‌تر شده است.

پیش از این، دولت‌های امریکا، بلجیم، کانادا و هالند، رفتار چین با اقلیت‌های مسلمان را "نسل‌کشی" خوانده بودند.

چین همواره این اتهامات را رد کرده است.

با این حال، دیدبان حقوق بشر از جامعه جهانی خواسته که بر چین فشار بیاورند تا مقررات خود را در برخورد با اقلیت‌های مسلمان اصلاح کرده و عاملان بدرفتاری‌ها را شناسایی و مجازات کند.

XS
SM
MD
LG