لینک های دسترسی

Breaking News

اقدامات چین در شین‌ژیانگ نسل کشی است - هالند


پارلمان هالند روز پنجشنبه ۲۵ فبروری (هفتم حوت) با صدور یک قطعنامهٔ غیر الزامی گفته است که اقلیت مسلمان اویغور "نسل کشی" می‌شود.

در قطعنامه بدون اینکه از دولت چین نامبرده شود آمده است: "نسل کشی علیه اقلیت اویغور در چین در حال جریان است."

هالند اولین کشور اروپایی است که چنین بیانیه‌ای را صادرکرده است.

کانادا نیز در اوایل هفتهٔ جاری قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن رفتار با اویغور های مسلمان در شین ژیانگ "نسل کشی" خوانده شده است.

حکومت چین در چهار سال گذشته کم و بیش یک میلیون مسلمان اویغور را در بازداشتگاه‌‌های کار اجباری در شین‌ژیانگ قید کرده و با بدرفتاری تمام و شکنجه آنان را مجبور به تغییر اندیشه، ترک مذهب و زبان شان می‌کند.

اما مقام‌های چینی این بازداشتگاه ها را "مراکز آموزش حرفه‌ای" خوانده اند که به گفتۀ آنان هدف آن مقابله با افراط‌گرایی و گرایش‌های جدایی‌طلبانه است.

در قطعنامهٔ هالند گفته شده که اقدامات دولت چین مانند "اقداماتی برای جلوگیری از تولد" و "داشتن کمپ های مجازات" تحت قطعنامه ۲۶۰ سازمان ملل متحد که به عنوان کنوانسیون نسل کشی شناخته می‌شود، قرار می‌گیرد.

حزب محافظه کار مارک روته، صدراعظم هالند علیه این قطعنامه رای داد. این قطعنامه غیر الزامی بوده و به کابینهٔ هالند توصیه اتخاذ اقدامات خاصی را نمی‌کند.

شین‌ژیانگ که در آن بیش از ۱۳ میلیون مسلمان ایغور، قزاق و دیگر گروه های قومی زیست دارند، شاهد افزایش گستردۀ نفوس چینی‌ها بوده است.

در سال ۱۹۴۹ زمانی که اردوی حزب کمونیست چین کنترول منطقه را به دست گرفت، فقط ۲۰۰ هزار چینی در شین‌ژیانگ زیست داشتند و در سال‌های اخیر شمار چینی‌ها به نه میلیون می‌رسد.

XS
SM
MD
LG