لینک های دسترسی

Breaking News

چین سرکوب مسلمانان اویغور را در رمضان تشدید کرده است


شماری از مسلمانان اویغور هنگام عبور از یک پوستۀ امنیتی واقع در منطقۀ "کوشگر" منطقۀ خود مختار شین ژیانگ چین
شماری از مسلمانان اویغور هنگام عبور از یک پوستۀ امنیتی واقع در منطقۀ "کوشگر" منطقۀ خود مختار شین ژیانگ چین

ادامۀ سرکوب مسلمانان اویغور از سوی چین حکومت چین یکبار دیگر در ماه رمضان اقلیت مسلمانان اویغور را در منطقۀ خود مختار شین‌ژیانگ آن کشور تحت فشار قرار داده است و آنان را سرکوب می کند.

رهبران مسلمان اویغور و مدافعان حقوق بشر گفته اند که اقدام چین نشان می دهد که بیجینگ به کمپاین سرکوبی مسلمانان اقلیت اویغور ادامه می دهد.

حکومت چین کمپاین خود را در اپریل ۲۰۱۷ میلادی بر ضد مسلمانان اویغور آغاز کرد و آنان را متهم به افراطگرایی کرد. از آن به بعد، حکومت چین ده ها هزار مسلمان اویغور را تحت کمپاین مبارزه بر ضد تندروی، دستگیر و توقیف کرده است.

بر اساس تخمین فعالان مدنی اویغور و حقوق بشر، بیجینگ از سال ۲۰۱۷ به این سو، بین ۱۲۰ هزار تا یک میلیون مسلمان اویغور را توقیف کرده است.

دولقون عیسی، رئیس کنگرۀ جهانی اویغور، به صدای امریکا گفته است که حکومت چین اخیراً بیشتر اقلیت های قومی و مذهبی اویغور را زندانی کرده است، به خصوص در ماه رمضان.

آقای عیسی افزود "آنان [مقامات چین] مردم را در کمپ های کار اجباری انتقال می دهند که تعداد اندکی آنان دو باره بر می گردند. هیچ کسی نمی داند که آنان تحت کدام معیار مردم را توقیف می کنند. هیچ کسی احساس مصوونیت نمی کند."

دولقون عیسی، رئیس کانگرۀ جهانی اویغور در تبعید به سر می برد
دولقون عیسی، رئیس کانگرۀ جهانی اویغور در تبعید به سر می برد

آقای عیسی همچنین گفت که از یک سال گذشته به این سو، حکومت چین بسیاری از فعالیت های مذهبی مسلمانان را ممنوع قرار داده است که شامل ممنوعیت کارمندان حکومتی برای روزه گرفتن و رفتن به مسجد در ماه رمضان است.

در عین حال، به گفتۀ عیسی، بیجینگ مسابقات الکول نوشی و خوردن گوشت خوک را که از نظر مسلمانان حرام است، در منطقۀ اکثریت مسلمان نشین، سازماندهی می کند.

به گفتۀ آقای عیسی "اگر کسی در ماه رمضان بخواهد به صورت مخفی روزه بگیرد، در جریان نان چاشت برایش آب و غذا داده می شود."

انتقاد ایالات متحده

وزارت خارجۀ ایالات متحده سه شنبۀ گذشته گزارش سالانۀ خود را در مورد آزادی های مذهبی در سراسر جهان به نشر رساند. در این گزارش، حکومت چین متهم به گسترش فعالیت های سرکوب گرانۀ مسلمانان اویغور، بوداییان تبت و مسیحیان شده است.

آقای عیسی که در تبعید به سر می برد، ادعا می کند که حکومت چین بیشتر مردان جوان را در منطقۀ "کاشغذ" که در نزدیکی مرز قزاقستان، تاجیکستان و افغانستان موقعیت دارد، دستگیر و توقیف می کند. او افزود که بیجینگ ارتباط مخابراتی مردم این منطقه را نیز قطع کرده است و حتی آنان به رسانه های اجتماعی دسترسی ندارند.

منطقۀ شین‌ژیانگ واقع در شمالغرب چین که دارای مناطق کوهی و صحرایی است، حدود ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد و بسیاری از مسلمانان چین در این منطقه زندگی می کنند. حدود ۱۱ میلیون جمعیت این منطقه را اقلیت مسلمان اویغور و متباقی آنرا مسلمانان ترک و سایر اقلیت ها تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG