لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای تلفات غیرنظامیان در حملۀ هوایی در هرات


معترضان اجساد قربانیان را در برابر دفتر والی هرات گذاشته و خواستار رسیدگی جدی به این رویداد شدند
معترضان اجساد قربانیان را در برابر دفتر والی هرات گذاشته و خواستار رسیدگی جدی به این رویداد شدند

ده‌ها باشندۀ ولسوالی‌های کشک کهنه و کشک رباط سنگی هرات، ‌روز سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) در اعتراض به کشته شدن غیرنظامیان در حملات طیاره‌های بی‌سرنشین در این ولایت راهپیمایی کردند.

به ادعای این افراد، عصر دوشنبه در چند حمله هوایی قوای خارجی در منطقه "پسته لیق" ولسوالی کشک رباط سنگی ده غیرنظامی کشته شدند که بیشتر آنان زنان و کودکان استند.

معترضان اجساد تکه و پارچۀ کشته شدگان را در برابر دفتر کار والی هرات گذاشته و ضمن تقبیح این رویداد، خواستار تحقیق و بررسی جدی این رویداد شده اند.

مسعوده کروخی، نمایندۀ مردم هرات در ولسی جرگۀ افغانستان ضمن انتقاد از "ناسنجیده بودن" حملات هوایی قوای افغان و ایتلاف گفت که ارایۀ معلومات نادرست به قوای خارجی و افغان، منجر به بروز این رویداد مرگبار شده است.

گزارش رادیویی را از اینجا بشنوید:
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت که در جریان حمله هوایی روز گذشته در ولسوالی کشک کهنه؛ شماری از طالبان به شمول ملا احمد یکی از فرماندهان آن گروه کشته شده اند.

آقای فرهاد افزود که قوای افغان و ایتلاف در جریان عملیات هوایی از دقت کافی کار می‌گیرند. او گفت: "یک قوماندان خطرناک طالبان به همراه دو تن از افرادش در ولسوالی کشک رباط سنگی آماج قرار گرفته و از بین رفته اند و ادعای وارد شدن تلفات بر غیر نظامیان را هم ما بگونه جدی بررسی می‌کنیم."

یک ماه پیش نیز در حمله هوایی بر پایگاه ملا ننگیالی یکی از فرماندهان شاخه انشعابی گروه طالبان در ولسوالی شیندند هرات،‌ به غیرنظامیان تلفات وارد شد؛ اما تا اکنون مقام های افغان از ارایه معلومات در این باره خودداری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG