لینک های دسترسی

Breaking News

آمار مرگ ناشی از کووید۱۹ در افغانستان از مرز ۱۳۰۰ گذشت


وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرده است که طی یک شبانه‌روز گذشته، نه نفر در اثر بیماری کووید۱۹ در این کشور جان باخته است.

این وزارت روز جمعه هفتم اگست (۱۷ اسد) گفت که در ۲۴ ساعت گذشته، پنج نفر در هرات و سه نفر دیگر در ولایت‌های لغمان، بلخ و لوگر جان باخته اند که با ثبت این موارد، رقم مرگ و میر ناشی از کروناویروس در این کشور به ۱۳۰۷ مورد رسیده است.

کابل با ۵۱۲ واقعه، هرات با ۱۸۲ واقعه و ننگرهار با ۷۴ مورد فوتی، به ترتیب بیشترین مرگ و میر کروناویروس را داشته اند.

همچنان این وزارت از ثبت ۷۸ واقعۀ جدید کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است که با این حساب، شمار مجموعی مبتلایان این ویروس در افغانستان به ۳۷هزار و ۱۵ نفر رسیده است.

بر اساس معلومات وزارت صحت افغانستان از آغاز شیوع کروناویروس تا اکنون، ۲۵هزار و ۹۰۳ نفر دوبارۀ سلامتی شان را به دست آورده اند که ۶۳ واقعۀ آن تنها در روز گذشته ثبت شده است.

این در حالی است که یک سروی تازه این وزارت که در همکاری با سازمان جهانی صحت و پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده در سراسر افغانستان انجام شده نشان می‌دهد که ۱۰ میلیون نفر در این کشور به بیماری کووید۱۹ مصاب شده اند که ۳۱.۵ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد.

کروناویروس نخستین بار در ماه دسمبر ۲۰۱۹ میلادی از شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و سپس به همه گیری مرگبار جهانی تبدیل شد.

بربنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا روز جمعه هفتم اگست (۱۷ اسد) در سراسر جهان، جان بیش از ۷۱۵ هزار نفر را گرفته و اضافه از ۱۹ میلیون و ۱۱۱ هزار نفر دیگر به آن مصاب شده اند.

XS
SM
MD
LG