لینک های دسترسی

Breaking News

کمک ۳۸۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان


بانک جهانی به هدف مبارزه با کروناویروس و کاهش اثرات اقتصادی این ویروس بر ای خانواده‌های اسیب‌پذیر، قرار است ۳۸۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کند.

این پول در راستای حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه کنندۀ مواد غذایی، و فراهم کردن حمایت‌های اضطراری برای دهاقین در این کشور، به مصرف خواهد رسید و بودجه برنامۀ "دسترخوان ملی" دولت افغانستان از این بسته‌ های کمکی بانک جهانی تامین خواهد شد.

بانک جهانی روز سه شنبه چهارم اگست (۱۴ اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که ۲۸۰ میلیون دالر آن از کمک‌های جدید این بانک است که برای تمویل پروژه کمک برای خانواده‌های متاثر از کروناویروس در نظر گرفته شده است.

به گفتۀ این بانک، این کمک‌ها حدود ۲.۹ میلیون خانواده را در سراسر افغانستان تحت پوشش قرار خواهد داد. بانک جهانی همچنان افزوده که ۱۲۵ میلیون دالر این کمک‌ها توسط صندوق بازسازی افغانستان و ۱۵۵ میلیون دالر آن از سوی ادارۀ انکشاف بین‌المللی پرداخت خواهد شد.

در خبرنامه آمده است: "پروژۀ کمک برای خانواده‌ها و جوامع افغان متاثر از کووید۱۹ متمم یک پروژۀ موازی دیگر است که زیر چتر برنامه میثاق شهروندی افغانستان عملی خواهد شد. انتظار میرود که هر دو پروژه با هم، ۹۰ در صد خانواده‌های نیازمند و بی بضاعت را در سراسر این کشور زیر چتر برنامه "دسترخوان ملی" دولت افغانستان تحت پوشش قرار دهند."

به گفته بانک جهانی در این پروژه بالای حدود ۴.۱ میلیون خانوادۀ افغان که میزان در آمد روزانۀ شان ۲ دالر امریکایی یا کمتر از آن است متمرکز خواهد شد.

بانک جهانی همچنان گفته است بستۀ دوم این کمک‌ها به افغانستان ۱۰۰ میلیون دالر است و برای کمک اضطراری به زراعت و تامین غذایی برای روستانشینان این کشور در نظر گرفته شده است.

در خبرنامه به نقل از هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی برای افغانستان آمده است: "به اثر شیوع بیماری کووید۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی ‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهاقین افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده اند، به کشت و تولید مواد غذایی شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد".

بانک جهانی در حالی از دو بستۀ کمکی‌اش به افغانستان خبر می‌دهد که دو هفته پیش ایالات متحدۀ امریکا اعلام کرده بود که برای مبارزه با کروناویروس، ۳۶.۷ میلیون دالر به افغانستان کمک خواهد کرد.

وزارت صحت عامۀ افغانستان امروز اعلام کرد که بر اساس یک سروی تازۀ این وزارت، ۱۰ میلیون نفر در این کشور به بیماری کووید۱۹ مصاب شده اند که ۳۱.۵ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG