لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین واقعۀ کروناویروس در افغانستان ثبت شد


وزارت صحت عامه افغانستان تایید کرد که یک واقعه مثبت کروناویروس در ولایت هرات ثبت شده است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان روز دوشنبه ۲۴ فبروری (پنجم حوت) گفت که از میان سه واقعه مشکوک که نمونه‌های آن به کابل فرستاده شده بود، تنها یک واقعه آن کروناویروس شناسایی شد و دو نمونۀ دیگر منفی بود.

به گفته وزیر صحت افغانستان فرد مبتلا به کروناویروس ۳۵ سال عمر دارد و مرد است که تازه از شهر قم ایران به هرات برگشته بود.

آقای فیروز افزود که برای جلوگیری از گسترش این ویروس در ولایت هرات تمام آمادگی‌ها گرفته شده و وضعیت صحی فرد مبتلا به ویروس قناعت بخش است.

وزیر صحت افغانستان، حالت اضطرار را در هرات اعلام کرد و از باشندگان آن ولایت خواست که از سفر به ولایت‌های دیگر خودداری کنند.

او از شرکت‌های هوایی نیز خواست که پروازهای شان را به ولایت هرات محدود کنند و از مردم به ویژه کسانی ‌که در هفته‌های اخیر از ایران برگشته اند خواست که برای مدت یک ماه خود را در خانه‌های شان قرنطین کنند.

به گفتۀ وی، میزان کشندگی این ویروس "دو الی سه درصد" است و از شهروندان افغانستان خواست که حفظ الصحۀ شخصی شان را رعایت کنند.

او خطاب به مردم گفت: "در صورتی‌که اعراض شامل سرفه، جان دردی، تب یا نفس‌تنگی نزد تان پیدا شود به شماره ۱۶۶ مربوط به وزارت صحت عامه در تماس شوید و یا به مرکزهای مربوطه در شفاخانه‌های مرکز و ولایات مراجعه کنید".

این در حالی است که حکومت افغانستان به هدف جلوگیری از گسترش کروناویروس هرگونه رفت و آمد هوایی و زمینی را با ایران به گونۀ موقت متوقف کرده است.

مقام‌های ایرانی گفته اند که تا کنون ۱۲ نفر در اثر ابتلا به کروناویروس در آن کشور جان باخته و شمار مبتلایان این ویروس به بیش از ۶۰ نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG