لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در افغانستان؛ ۷۷ بیمار دیگر جان باختند


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در یک شبانه‌روز گذشته ۷۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان باختند که با این حساب آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در این کشور به پنج‌هزار و ۳۶۰ رسید.

بر اساس معلومات این وزارت، کابل با یک‌هزار و ۷۳۰ مورد مرگ، هرات با ۵۵۴ و بلخ با ۵۰۳ به ترتیب در جایگاه اول، دوم و سوم قرار گرفته اند.

همچنان وزارت صحت عامه افغانستان در ۲۴ ساعت گذشته، یک‌هزار و ۴۸۵ واقعه جدید کروناویروس را ثبت کرده است. هم‌اکنون شمار مجموعی مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان به ۱۲۷هزار و ۴۶۴ رسیده است.

این در حالی است که موج سوم کروناویروس هیچ‌گونه سیر نزولی نداشته و وزارت صحت در تلاش حل مشکل آکسیجن در شفاخانه‌های ویژهٔ کووید۱۹ است.

وحید مجروح، سرپرست این وزارت، روز گذشته در نشست ویدیویی با نمایندگان بانک جهانی، بر تسریع روند تدارکات هشت پایه دستگاه‌های تولید آکسیجن تعهدشده تاکید کرد.

بر اساس اعلامیۀ وزارت صحت، آقای مجروح با اشاره به کمبود اکسیجن به عنوان یک چالش اصلی، گفته است: "ما در حال حاضر به ده دستگاه تولید آکسیجن نیاز اشد داریم."

حبیب احمدزی، نماینده‌ بانک جهانی در کابل وعده داده است که خریداری دستگاه‌های تولید آکسیجن برای مراکز صحی در اولویت بانک جهانی قرار دارد و در این راستا تلاش می‌کند.

همچنان، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان امروز دوشنبه پنجم جولای (۱۴ سرطان) در دیدار با ماسیسی دینگ، معاون بخش صحی کمیته صلیب سرخ در افغانستان، خواستار همکاری این نهاد برای تهیۀ کیت‌های عاجل، فراهم سازی تجهیزات مورد نیاز در شفاخانه‌های کووید۱۹ و خریداری دستگاه‌های تولید آکسیجن شده است.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا روز دوشنبه پنجم جولای (۱۴ سرطان) ابتلای بیش از ۱۸۳ میلیون و۸۲۸هزار نفر به کووید۱۹ و مرگ بیش از سه میلیون و ۹۷۷هزار بیمار را در سراسر جهان ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG